WEŹ UDZIAŁ W FILMOWEJ UCZCIE PLAY POLAND I ROZSMAKUJ SIĘ W POLSKIM KINIE

Play Poland Film Festival rozpoczyna się już za kilka dni. A wraz z nim dwa miesiące celebracji polskiego kina i kultury. Angielska edycja obejmie swoim zasięgiem trzy miasta: Birmingham, Sunderland i Londyn. Organizatorzy imprezy  jak zwykle postarali się wzbogacić program w liczne wystawy, koncerty i inne wydarzenia towarzyszące. Czym zaskoczą nas w tym roku? 

Najwcześniej festiwal rozpocznie się w Sunderland. 15 października w North Shore Sunderland  odbędzie się pokaz  filmów krótkometrażowych udostępnionych przez Studio Munka, podczas którego zaprezentowane zostanie pięć krótkometrażowych debiutów zeszłego roku. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa plakatów do filmów francuskich – dzieł wybitnych twórców reprezentujących Polską Szkołę Plakatu: Wasilewskiego,  Młodożeńca, a nawet Jerzego Kawalerowicza. Francuskie kino jest niezwykle charakterystyczne i rozpoznawalne na całym świecie, a niniejsza ekspozycja stawia pytanie o to, czy podobnej kategoryzacji poddają się plakaty. W listopadzie w David Puttam Media Centre odbędzie się projekcja 'Kebab & Horoscope’ Grzegorza Jaroszuka, opowiadającego historię dwójki oszustów udających specjalistów od marketingu w upadającym sklepie z dywanami, w którym splatają się zagmatwane losy jego pracowników. 

Kilka dni później Play Poland zawita do Birmingham, gdzie w tamtejszym mac Cinema zobaczyć będzie można „Papuszę” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze – poruszającą ekranizację opartą na biografii romskiej poetki.  Dwa pozostałe filmy – „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy oraz „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego zostaną pokazane zarówno w Birmingham, jak i Londynie. Podczas tegorocznej, trzytygodniowej edycji zorganizowanej wspólnie z organizacją PLAY FULL, w stolicy będzie można podziwiać również inne wybitne filmy z ostatnich lat, wsród  nich: znaczące dla środowisk LGBTQ „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego. Pokaz zrealizowany we współpracy z OUT at Clapham, będzie równocześnie inauguracją projektu PLAY FULL– PLAY OUT, mającego na celu promocję kultury queerowej oraz pogłębienie dyskusji na temat kwestii istotnych dla społeczności LGBTQ. Pokazany w gmachu Uniwersytetu Londyńskiego (UCL) film Katki Reszke i Sławomira Grunberga “Coming Out Polish style” rozpocznie dyskusję prowadzoną przez akademików, aktywistów LGBT, artystów i filmowców na którą zaprasza SSEES, eMigrating Landscapes i Woman Online Writing.

{youtube}oXhCaVqB0x0{/youtube}

The Hackney Attic, Clapham Picturehouse i Cafe 1001 będą również gościć serię najlepszych polskich filmów krótkometrażowych i animacji z najbardziej renomowanych polskich studiów produkcyjnych i szkół filmowych. W programie „All you need to know about Polish Shorts 2013” zostanie zaprezentowana wyśmienita selekcja shortów, które zdobyły największą liczbę nagród i występów na światowych festiwalach. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zobaczymy również premierowy występ artystów audio-wizulanych: Jakuba Lecha i Bogusława Misały z IP Group, którzy zaprezentują swój fantastyczny projekt dIP otwierając tym Festiwal w kultowym Cafe1001 na Brick Lane. W Hackney Attic będzie gościć music video-clip party, znanego kolektywu glebokiOFF, podczas którego założyciel i reżyser Krzysztof Skonieczny, po pokazie „Hardkor Disko”, przedstawi selekcję swoich znanych teledysków. Play Poland wspiera i promuje także lokalnych artystów polskiego pochodzenia, w tym roku dedykując serię wydarzeń utalentowanym fotografom. Unikatowa wystawa Kariny Będkowskiej „Fleeting” odbędzie się w Jam in a Jar i będzie jej towarzyszył koncert bluesowy w wykonaniu Ede Kay i South Estate. Trzytygodniowy Festiwal oficjalnie i tradycyjnie zamknie PLAY FULL after-party, celebrujące w tym roku cztery dekady polskiego disko, z udzialem DJ i VJs z PF collective.

{youtube}94Au_bmVO5c{/youtube}

Z myślą o najmłodszej widowni, dzięki hojności Filmoteki Narodowej, Studio Miniatur w Warszawie i Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, odbędą się aż dwa pokazy polskiej animacji dziecięcej, we współpracy z Wandsworth Libraries’ Diversity Month i Audience, Community and Education Department Picturehouse Cinemas. Będziemy mogli między innymi obejrzeć kultowe postaci Bolka i Lolka czy Reksia na dużym ekranie.

Festiwal otrzymał granty od prestiżowych instytucji kulturalnych: Polskiego Instytutu  Sztuki Filmowej, Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu, Organizacji Art & Bussiness Scotland, Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Patronat honorowy nad Play Poland został objęty przez Konsulat w Edynburgu, Prof. Richarda Demarco, Prof. Zbigniewa Pełczyńskiego – prezesa Stowarzyszenia Szkoła Liderów i artystę Andrzeja Pągowskiego – kultową postać polskiej grafiki.

Aby dowiedzieć się więcej o wydarzeniu,  odwiedź Play Poland Film Festival na stronie:  www.playpoland.org.uk Najnowsze informacje można znaleźć również na www.facebook.com/PlayPoland gdzie już w najbliższą środę, 8 października o 12:00 rozpoczyna się wielki filmowy konkurs z festiwalowymi gadżetami i biletami do zdobycia. Szukajcie na Facebooku promocyjnego filmu  i weźcie udział w losowaniu  wyjątkowych nagród!