Podsumowanie sezonu i najbliższe plany 'Orlików’ z Doncaster.

O sukcesach i planach na przyszłość opowiada trener drużyny Doncaster Hawks Dominik Prałat.

 

Wywiad przeprowadził Mirosław Nakielski.

W jakiej lidze obecnie startujecie i ile drużyn w niej występuje?
Doncaster Free Press Doncaster and District Junior Sunday Football League to nazwa Ligi, w której drużyna Doncaster Hawks do lat 12 rywalizowała w mijającym sezonie 2012/2013.

Startuje w niej w sumie ponad sto zespołów podzielonych na grupy wiekowe: od najmłodszych do lat 7 aż po drużyny do lat 17. Każda z grup składa się z trzech dywizji: Premier, First, Second a dywizja to od 6 do 12 zespołów.

Jakie były wymogi licencyjne, aby polska drużyna mogła grac w tej lidze? Z czego się utrzymujecie i kto was sponsoruje?
Zgłoszenie drużyny do udziału w rozgrywkach ligowych wymaga dopełnienia kilku formalności . Po pierwsze należy zgłosić Klub w County FA (Football Association) w naszym przypadku jest to oddział w Sheffield. Warunkiem przyjęcia takiego zgłoszenia, poza opłatami jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji trenerskich – co najmniej Level 1 in Coaching Football (pierwszy stopień trenerski) oraz ukończenie wymaganych kursów – Safeguarding Children, Club Welfare Officer oraz aktualny CRB Check – zaświadczenie o niekaralności niezbędne do pracy z dziećmi.

Po zaakceptowaniu wniosku przez FA już tylko należało zgłosić drużynę w Biurze Ligi w Doncaster. Tam kolejne formularze, opłaty, karty zgłoszeniowe zawodników, rezerwacja boiska i już można było zacząć przygotowania do rozpoczęcia sezonu. W sumie cały proces rejestracyjny trwał około 3 tygodni. Obowiązkowy jest także udział przedstawicieli klubu w spotkaniu organizacyjno – inauguracyjnym pod koniec sierpnia.

Poza opłatami rodziców drużyna pozyskała sponsorów, którzy pokryli większość kosztów zakupu dwóch kompletów strojów dla zawodników oraz nadruków na koszulkach. Sponsorom bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Jak wyglądają treningi: ilość dni treningów, ilość zawodników, gdzie trenujemy i rozgrywamy mecze?
Mecze rozgrywane są w niedziele na boisku, które zostało wynajęte od Doncaster Council. W naszym przypadku jest to boisko nr 2 przy Sandall Beat Road – pomiędzy Doncaster Racecourse a Sandall Beat Wood. Tam tez odbywają się treningi. W okresie jesienno – zimowym raz w tygodniu, w okresie wiosenno – letnim dwa razy w tygodniu.

Drużyna może zgłosić maksymalnie 17 zawodników/zawodniczek – tak dziewczęta tez mogą grać z chłopcami – w sezonie. W grupie do 12 lat gra się po 11 zawodników. Przy czym zawodników można wymieniać, tzn. jeśli ktoś zrezygnuje można zarejestrować innego zawodnika/zawodniczkę.

 

Jakie wyznaczył trener cele przed sezonem, walka o utrzymanie czy najwyższą lokatę?
Po kilku udanych występach w turniejach organizowanych przez polskie kluby m.in. w Bradford, Manchester, Northampton postanowiliśmy spróbować sił i zmierzyć się z drużynami angielskimi. Dzięki współpracy z rodzicami udało się skompletować drużynę i rozpocząć rywalizację. Cel był jeden: wystartować, rozegrać wszystkie spotkania i zdobyć doświadczenie. Jak najwięcej się nauczyć.

Wkrótce zakończenie sezonu piłkarskiego. Z jakimi drużynami grało się najtrudniej i z czego trener jest zadowolony?
W zasadzie rozgrywki ligowe już się zakończyły. Przed nami jeszcze kilka letnich turniejów, w których zamierzamy wystartować. Rozegraliśmy wszystkie mecze. Najtrudniej grało się z drużynami, które mają kilkuletnie doświadczenie i zajmują lokaty 1-3 w tabeli.
Najbardziej zadowoleni jesteśmy z tego, ze udało nam się zorganizować grupę młodych chłopców i dziewcząt, których połączyła wspólna pasja, jaka jest piłka nożna. Oni natomiast stworzyli zgraną drużynę, w której każdy ma swoje miejsce. Każdy wie co ma robić i co najważniejsze oni się wspaniale wspierają i motywują, kiedy ktoś ma gorszy dzień lub coś idzie nie tak.

W jakich nastrojach zawodnicy oraz trener kończy sezon i co w najbliższych planach?
Mimo trudnego sezonu nastroje w drużynie są pozytywne i z optymizmem patrzymy w przyszłość. Zadowoleni jesteśmy ze zdobytych doświadczeń. W najbliższych planach zakończenie sezonu oraz, jak już wcześniej powiedziałem, udział w kilku turniejach. Następnie rozpoczniemy przygotowania do kolejnego sezonu. Trener będzie kontynuował edukację i podwyższanie kwalifikacji. Wkrótce tez zapadnie decyzja o udziale w rozgrywkach ligowych w kolejnym sezonie.

 

Doncaster Hawks Sports Club jest organizacją non profit, dostarczającą aktywność sportową dla dzieci. Klub oferuje treningi piłkarskie dla dzieci poniżej 9 lat, 12 lat i 15 lat. Szkolenia są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów raz w tygodniu dla dzieci młodszych i dwa razy w tygodniu dla starszych.