Zmiany w zasiłkach i benefitach w Wielkiej Brytanii!

Zmiany w benefitach w UKSystem benefitów i zasiłków socjalnych w Wielkiej Brytanii zostanie radykalnie przebudowany.

 

 

Dotychczasowa wielo-aspektowa pomoc, składająca się z kilku rodzajów zasiłków, zostanie zastąpiona jednym „uniwersalnym” zasiłkiem – informuje serwis ITN.

 

„Uniwersalny zasiłek”

Zmiany, które chcą wprowadzić torysi mają doprowadzić do złamania kultury pobierania benefitów, które jak uważają zdominowały Wielką Brytanie. Podstawowym celem tej reformy to ułatwienie podjęcia pracy osobom, które obecnie nie robią tego, z obawy, że stracą na tym więcej niż zarobią:
„Wydajemy miliardy funtów na opiekę socjalną, rachunek stale rośnie, a mimo to miliony naszych współobywateli tkwią w tej pułapce. Ta zmiana skomasuje wszystkie zasiłki w jeden kredyt, który będzie wycofywany stopniowo, tak, aby zawsze warto było pracować” – powiedział David Cameron, premier Wielkiej Brytanii

Nowy zasiłek może początkowo kosztować budżet państwa nawet więcej niż dawne, ale z czasem pozwoli zaoszczędzić na oszustwach i pomyłkach. Ponadto kryteria przyznawania benefitów zostaną zaostrzone:
„Jeśli ktoś jest w stanie pracować i dostanie ofertę pracy, ale jej nie przyjmie, nie będzie mógł nadal zabiegać o zasiłek – dodał David Cameron

Nowy system ma gwarantować racjonalizm w wysokości zasiłków tak, aby osoba pracująca bądź podejmująca pracę miała wyższe dochodu od tych, którzy korzystają z pomocy socjalnej.

Child benefit – zasiłek na dziecko

Od 2013 wejdą w życie nowe przepisy dotyczące limitu dochodu. Osoby, które płacą najwyższą stawkę podatkową nie otrzymają dodatku Child benefit.

Jeżeli przynajmniej jedna osoba w gospodarstwie domowym zarabia więcej niż 44,000 GBP dodatek nie będzie przysługiwał. Dodatkowo ministerstwo finansów przygotowuje plan wstrzymania wypłaty zasiłku na dzieci (child benefit) po ukończeniu przez nie 16. roku życia. Obecnie jest on wypłacany do 18. roku życia.

Zmiany Child benefit
– zamrożenie wysokości dodatku (od kwietnia 2011)
– dzieci do 16 roku życia
– dochód roczny do 44,000 GBP (od 2013)

Health in Pregnancy Grant
Zasiłek przeznaczony jest dla przyszłych mam, które są w co najmniej 25 tygodniu ciąży. Celem pomocy jest odpowiednie przygotowanie do porodu.

Dodatek zostaje zlikwidowany.
Kobiety, które do dnia 1 stycznia 2011 będą w co najmniej 25 tygodniu ciąży, w dalszym ciągu kwalifikują się do przyznania dodatku.

EMA (Education Maintenance Allowance)
EMA wypłacany rodzinom o niskich dochodach po to, by zachęcić 16-latków do kontynuowania nauki w szkole, może zostać całkowicie zlikwidowany.

 

{youtube}_PRiAJjWgRA{/youtube}

 

 

 

Źródło: PolishPlace.pl – Polski Portal Informacyjny w Szkocji