Wielka Brytania wprowadza nadzwyczajne środki w walce z koronawirusem

Po wczorajszym (12.03) spotkaniu Cobra, Premier Wielkiej Brytanii oświadczył na zwołanej konferencji prasowej, że wprowadzone zostały nadzwyczajne środki w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na Wyspach Brytyjskich.

Nadzwyczajne środki w walce z koronawirusem w UK

Boris Johnson powiedział, że walka z wirusem wkracza w drugi etap, który polega na opóźnieniu momentu kulminacyjnego epidemii. jednym z głównych punktów przemówienia było nakazanie samoizolacji osobom z objawami przeziębienia. Każda osoba, która zauważy u siebie objawy typu katar, kaszel, gorączka itp będzie musiała poddać się siedmiodniowej samoizolacji w domu.

Borys Johnson na konferencji prasowej w sprawie koronawirusa
Boris Johnson wprowadził nadzwyczajne środki w walce z koronawirusem Fot: facebook.com/10downingstreet

Według danych rządowych, w UK pozytywnie na obecność COVID19 zdiagnozowano już 590 osób ale naukowcy szacują, że faktyczna liczba zarażonych może sięgać od 5 do 10 tys mieszkańców Wysp Brytyjskich.

Kiedy zamkną szkoły w Wielkiej Brytanii

Rząd zdecydował także o niezamykaniu szkół w tym momencie. Według Borisa Johnsona i jego doradców jest na to jeszcze za wcześnie gdyż moment kulminacyjny epidemii ma przyjść za ok 9-14 tygodni. Prawdopodobnie bliżej do tego terminu, rząd Borysa Johnsona wprowadzi dodatkowe miary w postaci zamknięcia szkół i odwołania imprez masowych ale jak narazie jest na to za wcześnie podkreślił premier.


Produkty antybakteryjne z dostawą do domu


Według specjalistów rządowych ważne jest aby nie prosić ludzi o pozostawanie w domu za wcześnie, bo jeśli takie środki zostaną wprowadzone zbyt wcześnie to początkowy entuzjazm i mobilizacja społeczeństwa może opaść jeszcze przed kulminacja epidemii.

Jak zwykle premier nałożył duży nacisk na mycie rąk, które jest najlepszym sposobem w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Drugi etap walki z koronawirusem:

  • kulminacja epidemii za 9-14 tygodni
  • samoizolacja dla osób z objawami przeziębienia
  • mycie rąk najlepszym sposobem na walkę z wirusem
  • szkoły pozostają otwarte