Rejestracja dziecka urodzonego w UK

Rejestracja dziecka w Wielkiej Brytanii to jeden z pierwszych formalnych kroków, które muszą podjąć rodzice po narodzinach dziecka. Proces ten jest prosty, ale ważne jest, aby wiedzieć, jakie dokumenty są potrzebne oraz gdzie i kiedy należy zarejestrować dziecko. Poniżej przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Gdzie zarejestrować narodziny dziecka

W Anglii, Walii oraz Irlandii Północnej narodziny dziecka muszą zostać zarejestrowane w ciągu 42 dni od dnia narodzin. Najlepiej jest to zrobić w lokalnym urzędzie rejestracyjnym, który obsługuje obszar, gdzie dziecko przyszło na świat. W niektórych przypadkach, jeśli dziecko urodziło się w szpitalu, można dokonać rejestracji już tam, zanim matka opuści placówkę. Szpital poinformuje, czy taka opcja jest dostępna.

Jeśli jednak nie można zarejestrować dziecka w miejscu, gdzie się urodziło, można udać się do innego urzędu rejestracyjnego. W takim przypadku dane zostaną przesłane do właściwego urzędu, gdzie ostatecznie zostanie sporządzony akt urodzenia.

Jakie informacje są potrzebne do rejestracji

Podczas rejestracji narodzin należy podać następujące informacje:

  • Miejsce i data urodzenia dziecka.
  • Imię, nazwisko oraz płeć dziecka.
  • Imiona, nazwiska oraz adres rodziców.
  • Miejsca i daty urodzenia rodziców.
  • Data zawarcia małżeństwa lub zarejestrowania związku partnerskiego (jeśli dotyczy).
  • Zawody rodziców.
  • Nazwisko panieńskie matki.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą

Aby zarejestrować narodziny dziecka, warto zabrać ze sobą przynajmniej jeden dokument tożsamości. Może to być:

  • Paszport.
  • Akt urodzenia.
  • Dokument potwierdzający zmianę nazwiska (np. akt zmiany imienia lub nazwiska).
  • Prawo jazdy.
  • Dokument potwierdzający adres zamieszkania (np. rachunek za media).
  • Rachunek za podatek lokalny (Council Tax).
  • Akt małżeństwa lub zarejestrowanego związku partnerskiego.

Dodatkowo warto zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, tzw. „czerwoną książeczkę”, gdyż niektórzy urzędnicy mogą poprosić o jej okazanie. Jeśli zamierzasz zarejestrować narodziny samodzielnie, warto także zabrać dowód ojcostwa drugiego rodzica, jeśli chcesz, aby jego dane znalazły się w akcie urodzenia.

Kto może zarejestrować narodziny

Rodzice będący w związku małżeńskim lub partnerskim

Jeśli rodzice dziecka są małżeństwem lub pozostają w zarejestrowanym związku partnerskim, każde z nich może samodzielnie zarejestrować narodziny. W takim przypadku mogą zostać uwzględnione dane obojga rodziców, niezależnie od tego, czy byli małżeństwem lub w związku partnerskim w momencie narodzin, czy w czasie poczęcia dziecka.

Rodzice niebędący w związku małżeńskim

Jeżeli rodzice nie są małżeństwem lub nie mają zarejestrowanego związku partnerskiego, dane obojga rodziców mogą być zawarte w akcie urodzenia, jeśli spełnione zostaną określone warunki. Oboje rodzice muszą razem podpisać rejestr narodzin, lub jedno z nich musi dostarczyć odpowiedni dokument, na przykład wypełnione oświadczenie uznania ojcostwa, które drugie z rodziców przedłoży podczas rejestracji. Możliwe jest również przedłożenie sądowego postanowienia nadającego ojcu odpowiedzialność rodzicielską.

Matka może zdecydować się na zarejestrowanie dziecka bez uwzględnienia danych ojca, jeśli nie są małżeństwem ani nie mają zarejestrowanego związku partnerskiego. W takim przypadku dane ojca nie znajdą się w akcie urodzenia. Istnieje jednak możliwość dodania tych informacji w późniejszym terminie poprzez złożenie wniosku o ponowną rejestrację narodzin dziecka.

Pary jednopłciowe

W przypadku par jednopłciowych, proces rejestracji narodzin i uwzględnienia obu rodziców na akcie urodzenia różni się w zależności od tego, czy są to pary kobiece, czy męskie.

Kobiety w związkach jednopłciowych

Kobiece pary mogą uwzględnić swoje dane na akcie urodzenia dziecka, jeśli spełniają określone warunki. Jeśli matka dziecka była w związku małżeńskim lub partnerskim w momencie zapłodnienia (inseminacji) lub leczenia bezpłodności, każde z rodziców może samodzielnie dokonać rejestracji. W przypadku braku związku małżeńskiego lub partnerskiego, partnerka matki może być uznana za drugiego rodzica, jeśli obie kobiety przeszły proces leczenia razem w licencjonowanej klinice w Wielkiej Brytanii i zawarły porozumienie o rodzicielstwie.

Aby obie kobiety mogły być wpisane na akt urodzenia, muszą razem dokonać rejestracji lub złożyć oświadczenie uznania rodzicielstwa, które jedna z nich dostarczy podczas rejestracji. Inną możliwością jest przedłożenie sądowego postanowienia nadającego drugiej partnerce odpowiedzialność rodzicielską.

Mężczyźni w związkach jednopłciowych

W przypadku par męskich, konieczne jest uzyskanie sądowego orzeczenia o odpowiedzialności rodzicielskiej, zanim będą mogli zostać wpisani jako rodzice dziecka w akcie urodzenia.

Inne osoby, które mogą zarejestrować narodziny

Jeśli rodzice dziecka nie mogą zarejestrować jego narodzin z powodu np. choroby, istnieją inne osoby, które mogą to zrobić. Mogą to być osoby obecne przy narodzinach, osoba odpowiedzialna za dziecko lub członek personelu administracyjnego szpitala, w którym dziecko się urodziło.

Rodzaje aktów urodzenia

Po zarejestrowaniu narodzin, można nabyć jeden z dwóch rodzajów aktu urodzenia dziecka:

  • Akt skrócony, który zawiera jedynie dane dziecka.
  • Akt pełny, który dodatkowo zawiera dane rodziców.

Koszt każdego z tych dokumentów wynosi 12,50 funta. Jeżeli rejestracja odbywa się w urzędzie właściwym dla miejsca narodzin, akt urodzenia można otrzymać od ręki. W przeciwnym razie, dokument zostanie dostarczony pocztą po kilku dniach.

Dodatkowe kopie aktu urodzenia można zamówić w każdym momencie w urzędzie rejestracyjnym.

Co zrobić po zarejestrowaniu narodzin

Po zarejestrowaniu dziecka, rodzice mogą ubiegać się o różne świadczenia, takie jak Zasiłek na Dziecko (Child Benefit) czy Zasiłek Podatkowy na Dziecko (Child Tax Credit). Aby to zrobić, niezbędne będą informacje zawarte w akcie urodzenia, dlatego warto zadbać o jego uzyskanie jak najszybciej po rejestracji.

Rejestracja narodzin dziecka w Wielkiej Brytanii jest istotnym krokiem, który umożliwia rodzicom uzyskanie formalnych dokumentów potrzebnych do dalszego załatwiania spraw urzędowych. Znajomość wymaganych informacji i procedur może znacznie ułatwić cały proces, dlatego warto przygotować się do niego wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień.