Zamordował byłą żonę i wywiózł zwłoki do Polski

Na dożywocie skazał brytyjski wymiar sprawiedliwości Litwina, który zabił swą byłą żonę, a potem przewiózł jej ciało do Polski. Kilka miesięcy zajęło zidentyfikowanie ciała i dzięki współpracy śledczych z Polski i Wielkiej Brytanii udało się znaleźć dowody obciążające.

Rimas Venclovas uprowadził swoją byłą żonę w miejscowości Peterborough w połowie sierpnia 2011 roku, a następnie udusił i przewiózł busem na teren Polski.

Ciało zostało ukryte w lesie w okolicach Lutola Suchego a pod koniec października 2011 roku w  znalezione przez lokalnych grzybiarzy. Przy nagich, rozkładających się już zwłokach ofiary nie znaleziono żadnych przedmiotów mogących pomóc w ustaleniu tożsamości ofiary.

Niemogący zidentyfikować ciała polscy policjanci i prokuratorzy przesłali wyniki badań DNA do innych krajów. Odpowiedź przyszła po pewnym czasie z Anglii gdzie policjanci z Peterborough powadzili śledztwo ws. zaginięcia 29-letniej Litwinki. Okazało się, że kod DNA należał do niej.

Wśród dowodów obciążających mężczyznę znalazło się nagrania CCTV, na których widać, jak mężczyzna siłą prowadzi kobietę do samochodu a potem przechodzi odprawę promową w Dover. Litwina zdradził tez system nawigacji satelitarnej, który zarejestrował przebyta trasę do Polski.