Większe zasiłki dla Polaków

Większe zasiłki dla PolakówJuż niedługo 100 tys. imigrantów z Europy Wschodniej, w tym Polacy otrzymają prawo o ubieganie się o wyższy zasiłkek, nawet w wysokości 250 funtów tygodniowo!

 

Zmiana wejdzie w życie w związku kończącym się 1 maja 2011 r. okresem przejściowym dla ośmiu krajów UE.

Większe zasiłki na mieszkanie czy tzw. „council tax benefit” już za kilkanaście tygodni będą dostępne dla m.in. dla Polaków, Czechów i Węgrów. Maj to miesiąc, w którym nie będzie już obowiązku rejestracji w Programie Rejestracji Pracowników, niezależnie od tego, ile chcemy pracować w Wielkiej Brytanii.

Władze na Wyspach się burzą, ale niewiele mogą zrobić, gdyż europejskie prawo jest nieugięte.
Departament Pracy i Emerytur podkreśla, że pozostawienie surowych zasad zapobiegłoby nadużyciom i zastopowało „turystykę zasiłkową”. „Nikt nie może przyjechać do Wielkiej Brytanii od tak i na dzień dobry żądać pomocy finansowej” – mówią niektórzy politycy.

Rząd podkreśla, że będzie się trzymał ścisłych zasad, aby chronić system przed wszelkimi nadużyciami związanymi z pobieraniem zasiłków. Dla przykładu, aby ubiegać się o świadczenia uzależnione od dochodów, osoby z UE przejdą „test stałego pobytu”. Będą musiały udowodnić, że posiadają prawo do pobytu w Wielkiej Brytanii, wykazać swoje przywiązanie do kraju oraz chęć osiedlenia się, a także wytłumaczyć dlaczego w Wielkiej Brytanii się znaleźli.

 

Źródło: Londynek.net