Wielka Brytania dyskryminuje Polaków przy wypłacie zasiłków?

Wielka Brytania dyskryminuje Polaków oraz innych obywateli Unii Europejskiej w kwestii przyznawania zasiłków, co dostrzega Bruksela, wzywając Londyn do wprowadzenia zmian w przepisach.

Sprawa dotyczy zasad przyznawania różnych zasiłków dostępnych w UK, takich jak zasiłek dla osób bezrobotnych czy zasiłków na dzieci. Aby obywatele państw UE żyjący w Wielkiej Brytanii mogli się o nie ubiegać, muszą posiadać zaświadczenie potwierdzające ich prawo pobytu. Taki dokument można uzyskać po przepracowaniu roku w Wielkiej Brytanii lub będąc członkiem rodziny osoby zatrudnionej. Brytyjczycy nie muszą spełniać tych wymogów.

Komisja Europejska uważa, że brytyjskie regulacje są niezgodne z unijną zasadą swobodnego przepływu osób oraz przepisami dotyczącymi opieki społecznej. Z tego powodu wyznaczyła Brytyjczykom dwa miesiące na dostosowanie się do nowych zasad, a w przypadku ich braku sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Reakcja Londynu jest oburzona. Minister ds. zatrudnienia Chris Grayling stwierdził: “Wspieramy przybyszów z innych krajów UE, którzy tu pracują i płacą podatki. Jednak otwarcie naszych granic dla turystyki zasiłkowej jest nie do przyjęcia.”

Niektórzy parlamentarzyści i media wyrażają jeszcze większe zaniepokojenie. Europosłanka konserwatystów Julie Girling zwraca uwagę, że “brytyjscy podatnicy będą chcieli wiedzieć, dlaczego ich ciężko zarobione pieniądze mają być przekazywane dowolnemu obywatelowi UE, który zdecyduje się przyjechać i złożyć wniosek o zasiłek.”

Władze szacują, że dodatkowe wypłaty mogą obciążyć budżet kwotą od 630 milionów do 2,046 miliarda funtów. “Istnieją obawy, że zmiana ta otworzy drzwi dla dziesiątek tysięcy Europejczyków ze Wschodu, którzy obecnie nie są zachęcani do przyjazdu do Wielkiej Brytanii” – zauważa brukowiec “Daily Mail”, który od lat podsyca lęki związane z imigrantami, zwłaszcza Polakami.

Polacy oraz inni imigranci z nowych krajów UE nie nadużywają brytyjskiego systemu opieki społecznej, ale korzystają z różnych zasiłków, takich jak te na dzieci. Na polskich forach internetowych można zauważyć, że rodacy często pytają o formalności potrzebne do uzyskania zasiłku.

Głównym problemem Brytyjczyków jest to, że mimo kryzysowych cięć, ich system socjalny pozostaje stosunkowo hojny.

Zgodnie z przepisami unijnymi, zasiłki powinny być przyznawane tylko osobom na stałe zamieszkującym dany kraj. Jednak Komisja Europejska uznała, że brytyjskie zasady dotyczące ustalania statusu rezydenta są zbyt restrykcyjne. Przykładem jest Włoszka, która po 20 latach pracy w swoim kraju podjęła zatrudnienie w Wielkiej Brytanii, gdzie płaciła składki ubezpieczeniowe. Po dwóch latach pracy została zwolniona, a zasiłek dla bezrobotnych odmówiono jej z powodu braku prawa pobytu.

Sprawa ta, szeroko opisywana przez brytyjskie media, może zaostrzyć nastroje antyimigranckie w czasie, gdy rząd Davida Camerona dokonuje cięć budżetowych w celu zmniejszenia deficytu.

Minister Grayling skomentował: “Dziwię się, że Komisja Europejska postanowiła zająć się tą bardzo wrażliwą sprawą, gdy w Europie istnieją znacznie pilniejsze kwestie do rozwiązania.”