Ważna informacja z Konsulatu w Manchesterze

Konsulat Generalny RP w Manchesterze zmienia swoją siedzibę. Nowe, większe i nowoczesne biuro będzie mieściło się w biurowcu Manchester One przy Portland Street 51, w samym centrum Manchesteru.

Lokalizacja

Nowy Konsulat Generalny RP w Manchesterze umiejscowiony będzie w ścisłym centrum, tuż obok dwóch stacji kolejowych Manchester Oxford Road i Manchester Piccadilly oraz dworca autobusowego. W pobliżu siedziby konsulatu znajdują się: zajezdnia autobusowa, przystanki tramwajowe oraz płatny parking.

Ci z Państwa, którzy odwiedzali nasz urząd w przeszłości, nie będą mieli problemu z odnalezieniem nowej lokalizacji – biuro przy Portland Street mieści się 5 minut spacerem od starej siedziby w Rodwell Tower przy Piccadilly 111.

Nowy urząd

Nowy urząd jest w pełni przystosowany do potrzeb naszych interesantów,  zaprojektowany dla ich wygody. Sala obsługi interesantów mieści się na parterze budynku. Będziecie Państwo mieli do swojej dyspozycji przestronną i wygodną poczekalnię. Jeżeli odwiedzicie nas Państwo z dziećmi, będą mogły one skorzystać z pokoju zabaw, gdzie znajdą się telewizor, zabawki i książki. Nie zabraknie też specjalnie przystosowanego pomieszczenia dla rodziców z małymi dziećmi, w której będzie możliwe przewinięcie dziecka. Urząd będzie przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. 

W nowej placówce będą Państwo mieli do dyspozycji pięć okienek paszportowych i jedno okienko prawne. Dodatkowo stworzony będzie specjalny pokój spotkań, do omawiania na osobności  spraw wymagających większej dyskrecji. Zwiększona liczba otwartych okienek zapewni szybką i bezstresową obsługę, która będzie się odbywała na siedząco, aby mieli Państwo komfort i więcej miejsca na wypełnianie wniosków.

Sala obsługi interesantów będzie umiejscowiona na parterze budynku i będzie posiadała odrębne wejście, m.in.  z wjazdem dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Nasi interesanci będą mogli czuć się bezpiecznie w urzędzie, gdyż wzmożona będzie ochrona biura zapewniona przez firmę ochroniarską.

Funkcjonowanie urzędu podczas przeprowadzki: Tymczasowe Centrum Obsługi

Podczas przeprowadzki między 16 grudnia 2013 roku a 14 stycznia 2014 roku, urząd będzie nieczynny. Stworzone zostanie Tymczasowe Centrum Obsługi, które będzie działało w sprawach wymagających natychmiastowej interwencji konsula.

W związku z tym, że pracownicy urzędu stają w najbliższym czasie przed skomplikowanym logistycznie i organizacyjnie oraz czasochłonnym zadaniem przenosin urzędu, informujemy, że do dnia 13 stycznia 2014 r. urząd będzie NIECZYNNY. Nie będzie możliwości składania wniosków o paszporty, ani spotkania w sprawach prawnych.

W dniach 7 – 10 stycznia br. będzie możliwe jedynie odebranie gotowych paszportów w dotychczasowych godzinach przyjmowania interesantów.

W sprawach nagłych, niecierpiących zwłoki i wymagających natychmiastowej interwencji konsula będzie można skorzystać z usług Tymczasowego Centrum Obsługi, które będzie mieściło się w budynku starej siedziby konsulatu przy Piccadilly 111 na 13 piętrze. W centrum będzie można uzyskać pomoc prawną i wyrobić paszport tymczasowy tylko w udokumentowanych skrajnych przypadkach (dotyczących zagrożenia życia i zdrowia lub zgonu członka rodziny).

UWAGA!

Tymczasowe Centrum Obsługi będzie działać w małym składzie i reagować tylko i wyłącznie w sprawach uznanych przez konsula za pilne. 

Godziny pracy Tymczasowego Centrum Obsługi:

7, 8 i 10 stycznia 2014 r. – 9:30 – 14:30

9 stycznia 2014 r. – 12:00 – 17:00

Informujemy, iż w trakcie przeprowadzki urzędu można wnioskować o dokumenty paszportowe w działających normalnie konsulatach w Edynburgu i Londynie.

Kontakt

Kontakt z konsulatem:

Telefon: (0044) 161 24 54 130

E-mail:

– dział prawny i opieki konsularnej – manchester.prawny@msz.gov.pl

– dział paszportowy – manchester.paszporty@msz.gov.pl

Zapisy na spotkania

Zapisy na spotkania paszportowe i prawne na platformie E-KONSULAT będą wyłączone do dnia 10 stycznia 2014 roku. O uruchomieniu nowej puli terminów na spotkania prawne i paszportowe będziemy Państwa informować na naszym portalu internetowym.

W związku z tym, że przeprowadzka urzędu konsularnego jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich pracowników urzędu, bardzo prosimy o wsparcie i zrozumienie.

Obiecujemy, że już niedługo zobaczymy się w nowoczesnej i komfortowej przestrzeni przy Portland Street 51.

Źródło: manchester.msz.gov.pl