Polskie kino dla każdego – na wyspach rusza kolejna edycja Play Poland Film Festival

Niezmiennie od 2011r. brytyjska jesień staje się tłem dla największego polskiego wydarzenia filmowego poza granicami kraju. Play Poland Film Festival, bo o nim mowa, rozpoczyna się w tym roku już 15 października. Do końca listopada odbędzie się kilkadziesiąt pokazów, wystaw i wydarzeń towarzyszących. Dlaczego już teraz warto je sobie wpisać w kalendarz? 

„Kiedy pięć lat temu po raz pierwszy przedstawialiśmy widzom na Wyspach program polskiego festiwalu filmowego, z niepewnością czekaliśmy na odzew publiczności. Takie wydarzenie bez zaangażowania widzów nie miałoby racji bytu. Czuliśmy jednak, że jest ono potrzebne polskiej społeczności i nie myliliśmy się.” – wspomina z uśmiechem dyrektor festiwalu, Mateusz Jarża. Powodów do uśmiechu ma niemało, gdyż pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę. Założonej przez niego organizacji – Polish Art Europe, partnerują obecnie najbardziej rozpoznawalne szkoły filmowe, studia i producenci, a zasięg festiwalu dawno już wykroczył poza Europę, docierając do tak odległych zakątków świata, jak Chiny, Kanada, Stany Zjednoczone, czy Malezja. 

Podczas V edycji na Wyspach publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu pokazach i wydarzeniach towarzyszących. Odbędą się one w Londynie, Glasgow, Aberdeen, Belfaście, Londonderry, Livingston, Motherwell, Coatbridge, Craigavon. i Edynburgu, w którym w połowie października będzie miała miejsce uroczysta gala otwarcia. Gościem specjalnym będzie reżyser Borys Lankosz, w którego towarzystwie widzowie obejrzą inauguracyjny pokaz – „Ziarno Prawdy”. Jak podkreślają organizatorzy, program został przemyślany tak, aby każdy mógł odnaleźć w nim coś dla siebie. Dlatego też oprócz thrillera Lankosza zostanie zaprezentowanych pięć różnorodnych filmów długometrażowych: czarna komedia „Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, poruszający dokument „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej, dramat Magdaleny Piekorz „Zbliżenia”, oparty na faktach „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego, a na deser „Disco Polo” w reżyserii Macieja Bochniaka. 

Nie mniej istotnym punktem na mapie tegorocznych atrakcji będą pokazy krótkich metraży prezentujące najciekawsze polskie debiuty oraz intrygujące produkcje z dziedzin sztuki filmowej spoza głównego nurtu. Gwarantem najwyższej jakości prezentowanych obrazów są udostępniający je partnerzy: Łódzka oraz Katowicka Szkoła Filmowa, Szkoła Wajdy, Studio Miniatur Filmowych,  Studio Munka, Filmoteka Narodowa, a także festiwale – Nowe Horyzonty i O!PLA. W tym roku nie tylko dorośli będą mogli cieszyć się pokazami rodzimych produkcji. Aby umożliwić młodszej publiczności udział w festiwalu, w wielu polskich szkołach odbędą się darmowe pokazy kultowych dobranocek (do zapoznania się ze szczegółową listą zapraszamy na stronę organizatora).

Play Poland Film Festival to nie tylko święto polskiej kinematografii. To również umiejętnie wykorzystywana przestrzeń promocji polskich artystów i kultury. I tym razem nie zabraknie bowiem wystaw klasyków Polskiej Szkoły Plakatu oraz prac młodych artystów, którzy pod kuratelą Prof. Sławomira Witkowskiego z gdańskiej ASP stworzyli oprawę graficzną piątej edycji.   

Festiwal organizowany jest przy współpracy Konsulatu Generalnego Reczypospolitej Polskiej w Edynburgu, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Arts & Business Scotland. Patronami honorowymi są: Prof. Richard Demarco – jeden z najbardziej wpływowych szkockich mecenasów kultury, Prof. Zbigniew Pełczyński – prezes Szkoły Liderów, Konsul RP w Edynburgu – Dariusz Adler oraz legendarna postać polskiej grafiki – Andrzej Pągowski. Tegoroczna edycja potrwa do drugiego grudnia. Po więcej informacji na temat programu, wydarzeń towarzyszących oraz konkursów zapraszamy na stronę wydarzenia:

www.playpoland.org.uk 

www.facebook.com/PlayPoland

Play Poland Film Festival 2015