Uroczystą mszą św. za ojczyznę odprawianą w niedzielę w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się w Warszawie centralne obchody Święta Niepodległości. W mszy uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski.
Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zaś homilię wygłosił biskup polowy WP Józef Guzdek. W katedrze obecni byli poza parą prezydencką także m.in.: wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Karolina Kaczorowska, b. premier Tadeusz Mazowiecki, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, szef sztabu generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch, generalicja, kombatanci i harcerze.
O godz. 10:30 prezydent Komorowski wręczył w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe i wyróżnienia. Na południe na pl. Piłsudskiego zaplanowano uroczystą odprawę wart i przemówienie prezydenta, a ponadto: apel pamięci, złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza, 21 wystrzałów armatnich oraz defiladę. W programie nie zabrakło złożenia wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu jego imienia.
Drugie duże zgromadzenie – Marsz Niepodległości – współorganizowane przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny – ma się rozpocząć o godz. 15:00 przy rondzie Dmowskiego w centrum miasta, pod hasłem „Odzyskajmy Polskę!”.
Ulicami Warszawy przejdzie także marsz pod hasłem „Faszyzm nie przejdzie”, organizowany przez koalicję Porozumienia 11 Listopada, a także pochód pod hasłem „Polska Socjalna”, gromadzący środowiska lewicowe.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przyjechał do Warszawy po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu. Dzień 11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości w 1937 r. Po drugiej wojnie światowej komuniści ustanowili Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone na pamiątkę manifestu PKWN z 1944 r. Świętowanie odzyskania niepodległości 11 listopada Sejm przywrócił ustawą z lutego 1989 r. Dzień ten nazwano Narodowym Świętem Niepodległości i ustanowiono – jak napisano w preambule do ustawy – „dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość”.
Źródło: londynek.net