Jak wybrać najlepszego fotografa ślubnego w Anglii: Praktyczne porady i wskazówki

Podczas planowania ślubu w Anglii kwestia taka jak fotograf ślubny pojawia się w tym procesie dosyć wcześnie. Zaraz po rezerwacji domu weselnego i miejsca ceremonii przeważnie myśli się o wyborze fotografa na ślub. Nie jest to jednak twarda reguła. Czasem pary młode mają już wybranego fotografa ślubnego, zanim na dobre rzucą się w wir planowania wesela.

Wybór odpowiedniego fotografa, który wykona dla nas reportaż ślubny i może jeszcze sesję plenerową nie jest wcale taki łatwy. W dzisiejszych czasach, przy takim dostępie do informacji, dużym wyborze wśród fotografów oraz różnorodności stylów jest to zadanie, które może przysporzyć o ból głowy.

Jak wybrać fotografa na ślub

Jak wybrać fotografa na ślub

Jak wybrać fotografa na ślub w UK i przefiltrować wszystkie oferty, aby mieć pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru? Oczywiście z pomocą przychodzą popularne wyszukiwarki internetowe i portale ślubne, na których znajdziemy listę najlepszych fotografów ślubnych w naszym mieście. Wybór będzie duży na pewno zajmie nam trochę czasu, żeby przebrnąć przez wszystkie strony internetowe i blogi zawierające galerie zdjęć ślubnych i portfolio.

Różnice między reportażem ślubnym a sesją plenerową

Doncaster, Sheffield, Londyn czy inne zakątki Anglii nie odchodzą tutaj od reguły. Przeglądając strony fotografów ślubnych warto zajrzeć na ich bloga jeśli dany fotograf ślubny w Anglii taki prowadzi. Można tam poza typowym portfolio z wybranymi zdjęciami, pooglądać także pełne przykładowe reportaże ślubne. Jest to lepsza opcja niż samo przeglądanie galerii wybranych zdjęć. Daje nam to wgląd w styl danego fotografa i w jego możliwość adaptacji w różnych sytuacjach.

Dzień ślubu to tak naprawdę taki duży rollercoaster, jeśli chodzi o warunki oświetleniowe i sytuacje, w jakich fotograf ślubny się znajduje. Przejrzenie pełnych reportaży ślubnych danego fotografa pozwoli nam dostrzec jak dany fotograf odnajduje się w takich sytuacjach i jak pracuje z ciągle zmieniającym się światłem i otoczeniem. Tym właśnie różni się reportaż ślubny od sesji plenerowej. W dzień ślubu nie ma tyle możliwości i czasu, żeby starannie dobierać warunki oświetleniowe pod każdy kadr i nie mamy powtórzenia danego ujęcia. Wszystko dzieje się raz i znika na zawsze.

Dobry fotograf ślubny musi umieć reagować szybko i adaptować się do różnych sytuacji. Na pewno doskonała znajomość swojego sprzętu fotograficznego pomaga w takich sytuacjach, kiedy trzeba szybko zmienić ustawienia aparatu i dostosować się do zmieniających się warunków.

Współpraca i znalezienie odpowiedniego fotografa

Oczywiście przy wyborze fotografa na ślub ważne są także inne czynniki. Na pewno ważne jest jak będzie się Wam współpracowało i jak zgracie się osobowościowo. Warto umówić się na spotkanie z fotografem jeszcze przed ślubem, aby poznać się osobiście i przełamać pierwsze lody. Taki fotograf po spotkaniu nie będzie już w dniu ślubu ‘obcą osobą’ która kieruje obiektyw w naszą stronę. Większość osób nie specjalnie lubi być fotografowana więc takie przełamanie lodów z ‘nieznajomym’ fotografem może pomóc wprowadzić luźną atmosferę już w sam dzień ślubu a za obiektywem znajdzie się ‘znajoma Wam osoba’. Na pewno pomaga to rozładować atmosferę co przekłada się też na same zdjęcia ślubne. Im bardziej jesteście rozluźnieni tym łatwiej jest o piękne zdjęcia ślubne z Waszego dnia ślubu. Przed takim spotkaniem warto także przygotować sobie pytania do fotografa ślubnego.

Ostateczna decyzja – Wybór idealnego fotografa

Oczywiście to tylko część góry lodowej, jeśli chodzi o to na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze fotografa na ślub. Decyzja jednak pozostaje Wasza i to Wy wiecie z kim najlepiej będzie się Wam pracowało i czyje zdjęcia się Wam podobają.