Jak chronić swój depozyt – wskazówki dla wynajmujących mieszkanie

Wynakem mieszkania - depozytPonad dwa miliony osób padało ofiarą oszustw w trakcie wynajmu mieszkania od prywatnej osoby bądź bezpośrednio od właściciela mieszkania w ciągu ostatnich trzech lat, wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Shelter – the housing and homelessness charity.

 

Popularnymi oszustwami chodź mogłoby wydawać się to nierealne, są włamania do mieszkań często przez dłuższy czas niezamieszkanych i następnie wynajęcie tych mieszkań przez oszustów, którzy znikają jak tylko otrzymają depozyt i czynsz za pierwszy miesiąc.

Należy zauważyć również, że powszechne są także ukryte opłaty, o których najemca nie jest w ogóle informowany. W raporcie stwierdzono uchybienia w prawnym uregulowaniu depozytów, kiedy to najemca po okresie wynajmu nie otrzymywał zwrotu kaucji a dodatkowo miał opłacić rachunki za naprawy konserwacyjne w wynajmowanym lokalu

The Scottish Government – rząd Szkocji szacuje, że każdego roku około 3,6 mln funtów z depozytów jest niesłusznie zatrzymanych. W tym kierunku prowadzone są konsultacje międzyresortowe, aby w pełni uregulować ten problem.

Zasady wynajmu

Podstawową rzeczą jest umowa pomiędzy najemcą a wynajmującym. Taka umowa powinna zawierać:

– dane personalne obu stron,
– uprawnienia obydwu stron,
– okres obowiązywania umowy,
– kwota czynszu,
– termin i sposób zapłaty czynszu,
– warunki wcześniejszego wypowiedzenia umowy,
– okres wypowiedzenia umowy.

Depozyt

Wynajmując mieszkanie poprzez agencję należy liczyć się z koniecznością zapłaty depozytu. Najczęściej jest to suma równa opłacie za pierwszy miesiąc wynajmu mieszkania. Tak więc, jeżeli czynsz wynosi 550 GBP/m to łącznie z czynszem zapłacimy 1100 GBP. Jest to jednorazowa opłata. Depozyt pobierany jest jako forma zabezpieczenia i pokrycia pieniężnego przed ewentualnymi startami tytułem zniszczenia mienia. Jeżeli po upływie umowy wszystko będzie w porządku, całość depozytu zostanie nam zwrócona – jeżeli nie doszło do zniszczenia, uszkodzenia mienia (patrz poprzedni akapit). Ponadto należy również pamiętać, że często składową depozytu są opłaty administracyjne, więc warto upewnić się, jaką część depozytu stanowią te opłaty.

Poniżej podajemy kilka wskazówek, dzięki którym można w łatwy sposób zabezpieczyć się przed potencjalnym oszustwem, wyłudzeniem depozytu.

  • Zapoznaj się i zrozum wszystkie informacje dotyczących depozytu a w szczególności ze zwrotem tej formy zabezpieczenia po upływie okresu wynajmu. Przez to rozumie się również szczegółowe zapisy umowy wynajmu w zakresie stanu nieruchomości przed wynajmem i po nim – ewentualne odstępstwa od warunków umowy np. miała być zielona kanapa, jest niebieska.
  • Sprawdź umowę i porównaj ją ze stanem nieruchomości. Warto również udokumentować pewne aspekty robiąc np. zdjęcia wilgoci na ścianach, ewentualne plam uszkodzenia na meblach, które były w mieszkaniu w momencie podpisywania umowy. Wszystkie informacje powinny zostać spisane i zatwierdzone podpisem przez obie strony.
  • Uważaj na umowy, które mówią, że najemca na koniec okresu najmu musi pokryć koszty profesjonalnego sprzątania. Taki zapis w umowie jest niezgodny z prawem (Office of Fair Trading). W tym punkcie warto jednak zaznaczyć, że utrzymanie wynajmowanego mieszkania w czystości i w dobrym stanie z pewnością może przyczynić się do uniknięcia problemów ze zwrotem depozytu.
  • Jeżeli uważasz, że wynajmujący, landlord niesprawiedliwie wstrzymuje bądź nie chce oddać depozytu skontaktuj się z wyspecjalizowanymi instytucjami takimi jak Citizens Advice Bureau.

 

Źródło: PolishPlace.pl