Do 10 kwietnia potrwa internetowe głosowanie w Plebiscycie ‘Polka Roku w UK’.
Pierwszy Kongres Polskich Kobiet w Wielkiej Brytanii jest organizowany przez grupę polskich przedstawicielek biznesu, świata nauki, sztuki, ochrony zdrowia i innych dziedzin, przy współudziale organizacji polonijnych. Imprezie patronują J.E. Ambasador RP w Londynie oraz Stowarzyszenie Kongres Kobiet, z siedzibą w Warszawie.
Zachęcamy do oddania głosu na jedną z dziesięciu Finalistek. Osobą z największą liczbą otrzymanych głosów zostanie ‘Polką Roku w UK’. Nazwisko Zwyciężczyni zostanie ujawnione podczas pierwszego dnia Kongresu Polskich Kobiet w Londynie, tj. 20 kwietnia, a tytuł oficjalnie przyzna J.E. Ambasador RP w Londynie Pan Witold Sobków.
Mieszkańcom Doncaster i okolic przypominamy, ze jedną z kandydatek w plebiscycie jest pani Ewa Dzieciątkowska. Znana wielu użytkownikom portalu Moja Wyspa jako Effkakonefka Pani Ewa organizuje akcje charytatywne spełniając marzenia chorych dzieci. W Doncaster akcje Pani Ewy prowadzone są we współpracy z Pania Anettą Gąską, właścicielką 'Polskiego jedzonka u Toli’, gdzie organizowane są zbiórki charytatywne.
FINALISTKI PLEBISCYTU “POLKA ROKU W UK”
Magdalena Borkowska
Kobieta, która pomaga rodakom przezwyciężyć barierę językową i zobaczyć Wielką Brytanię od lepszej strony. Kobieta, która nie tylko uczy się (II rok studiów), ale także z pasją uczy innych: oferując Polakom lekcje języka angielskiego i bezinteresowną pomoc w załatwianiu codziennych spraw. Kobieta, która prowadzi firmę MB-EnglishServices (www.mb-englishservices.com) po to, żeby pomóc jak największej liczbie rodaków. Kobieta, która promuje polski język i polską kulturę w Blackpool, organizując koncerty polskich artystów. Kobieta, która godzi swoją pasję pomagania innym z obowiązkami młodej Mamy.
Ewa Dzieciątkowska
Kobieta, która zaraża innych entuzjazmem do pomagania. Znana jako Effkakonefka, Ewa mobilizuje czytelników portalu Moja Wyspa do spontanicznych akcji charytatywnych, skrupulatnie rozliczając się potem z każdego ofiarowanego pensa. Kobieta, która regularnie pomaga Fundacji ‘Mam Marzenie’, spełniając marzenia chorych dzieci. Kobieta, która zorganizowała akcje pomocowe dla wielu rodzin w potrzebie. Kobieta, która godzi niesienie pomocy innym z pracą, collegem i pasją malowania na jedwabiu. Z formularza nominacyjnego: „Ewa pomaga wielu podtrzymać wiarę w to, że nie żyjemy tylko dla samych siebie, że oprócz komfortu codziennego życia ważne jest też zachować wrażliwość na krzywdę, czy zwykłą złą passę innych.”
Alicja Kaczmarek
Kobieta, która z uporem i oddaniem działa na rzecz polskiej społeczności. Założycielka i dyrektorka Polish Expats Association (www.polishexpats.org.uk), organizacji wspierającej Polaków w adaptacji w Wielkiej Brytani. Kobieta promująca polską kulturę i sztukę na terenie West Midlands. Kobieta, która walczy o środki od sponsorów, aby finansować bezpłatne programy dla Polaków: biura porad i informacji, kursy języka angielskiego, grupy dla rodzicow z dziećmi. Kobieta, która walczy z wykluczeniem społecznym, pracując nad wzmacnianiem lokalnej społeczności i budowaniem współpracy pomiędzy lokalnymi organizacjami rządowymi i pozarządowymi. Zawodowo zatrudniona jako psychoterapeutka w NHS. Prywatnie dumna Mama sześciomiesięcznego synka. Z formularza nominacyjnego: „Organizacja założona przez Alicję cieszy się ogromnym uznaniem i jest rozpoznawalna przez większość instytucji publicznych.”
Marta Karpisz
Kobieta, która przez sztukę naprawia świat wokół nas. Samouczka plastyczna. Kobieta, która swoimi obrazami oddawanymi nieodpłatnie stara się wnieść pozytywne przesłanie w życie potrzebujących i pokrzywdzonych. Kobieta, która przeżyła dramat dyskryminacji rasowej i napaści na oczach dziecka i podniosła się z decyzją pomagania tym, którzy doznali krzywdy. Kobieta, która swoim plastycznym talentem pomaga lokalnej społeczności, ucząc charytatywnie plastyki i pomagając miastu Luton w tworzeniu wspólnej idei „Luton In Harmony”. Kobieta, która czyni sztukę środkiem walki ze smutkiem, krzywdą i szarością.
Agnieszka Kołek
Kobieta stająca po stronie tych, którym odebrano Wolność tworzenia. Od 4 lat główna organizatorka i kuratorka międzynarodowego festiwalu „Passion for Freedom”, odbywającego się corocznie w Londynie (www.passionforfreedom.co.uk). Kobieta-artystka, która na festiwal zaprasza twórców ściganych przez reżimy, z wyrokiem smierci, z zakazem twórczości. Kobieta zapraszająca artystów, którzy obawiają się represji ze strony swoich rządów; artystów, których juz nie chce wystawic żadna galeria w Europie. Kobieta, która chroni i wspiera artystów, czyniąc sztukę środkiem walki o podstawowe Prawa Człowieka. Prywatnie wystawiana artystka i nauczycielka plastyki. Jej motto, a zarazem motto festiwalu to „Wolność dla Kobiet. Wolność Słowa. Obrona Wolności tam gdzie istnieje. Promocja Wolności tam gdzie jej nie ma.”
Ania Lichota
Kobieta, która stanęła na najwyższym szczycie każdego kontynentu i na szczycie zawodowej drabiny. Kobieta, która mieszkała w 9 krajach Europy, pracowała w 17 krajach świata na wyższych stanowiskach zarządzania, w międzyczasie zdobywając Koronę Ziemi. Kobieta, która za samodzielnie zebrane środki wybudowała szkołę w Nepalu dla 226 dzieci. Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Psychologów w Londynie i założycielka Fundacji Korony Ziemi. Kobieta, która po dokonaniu wielowątkowej samotransformacji obecnie jest coachem najwyższego szczebla zarządzania, inspiracyjną mówczynią, prowadząc warsztaty i szkolenia z rozwoju przywództwa i rozwoju osobowego.
Agata Mazoń
Kobieta, która godzi obowiązki Żony i dumnej Mamy trzyletniego synka z misją intergracji lokalnej społeczności. Agata samodzielnie i wolontaryjnie prowadzi jedyny w hrabstwie Durham portal internetowy dla Polaków: www.myconsett.co.uk. Internetowa samouczka. Kobieta, która poświęca swój czas, aby nieodpłatnie prowadzić stronę internetową dostarczającą Polakom nie tylko wiadomości, ale także porad i wsparcia dla szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Kobieta, która współpracuje z lokalnymi organizacjami (np. Durham County Council czy Durham Constabulary), budując dialog i porozumienie. Kobieta, która mimo ekstremalnych trudności w życiu osobistym, nie zrezygnowała z prowadzenia portalu. Uzasadnia: „Wszak nie ja jedna borykam się z problemami i w żadnym wypadku nie powinno mnie to usprawiedliwiać i zwalniać od bycia odpowiedzialną za ludzi, którzy mi zaufali.”
Barbara Pokryszka-Sołtys
Kobieta, która walczy o przestrzeganie praw pracowników tam, gdzie chciwość prowadzi do zastraszania i wyzysku. Kobieta, której własne doświadcznia w pracy jako pokojówka skłoniły do działania w obronie praw pracowniczych w sektorze hotelarstwa. Dzisiaj jako wolontariuszka używa mechanizmów społeczeństwa obywatelskiego, współpracując z czołowymi organizacjami pozarządowymi i związkami zawodowymi. Kobieta, która interweniuje w obronie słabszych, nagłaśniając w mediach problem wyzysku i mobbingu. Kobieta, która dzieli się swoim doświadczeniem z innymi pracownikami, pomagając im uwierzyc na nowo w ich ogromną wartość, nie tylko jako człowieka ale i jako pracownika. Barbara mówi: „Wierzę, że zmienię świat – mimo wszystko, bo wiara nie wymaga dowodów.”
Ewa Sadowska
Kobieta-globalna liderka, która pomaga Europejskim migrantom w krańcowych sytuacjach socjalnych. Młody Globalny Lider (YGL) przy Światowym Forum Ekonomicznym. Kobieta, która prowadzi Barkę UK (www.barkauk.org) – wywodzącą się z polskiej Fundacji Barka organizację, która od 6 lat pomaga bezdomnym migrantom z Polski i innych krajów Europy Środkowo Wschodniej w Londynie w wyjściu z bezdomności, powrocie do krajów pochodzenia, rehabilitacji zawodowej i reintegracji społecznej. Kobieta, która koordynuje również podobne programy Barki w Irlandii, Niemczech i Holandii. Kobieta, która w ramach Barki pomogła 2730 bezdomnym Polakom i obywatelom Europy Środkowo-Wschodniej w UK wrócić do programów rehabilitacyjnych i integracyjnych w krajach pochodzenia oraz do rodzin. Kobieta, która w projekty pomocowe włączyła dużą grupę organizacji imigrantów z Afryki, a także organizacje europejskie założone przez osoby z doświadczeniem uzależnień i bezdomności. Biegaczka maratonów. Reżyserka sztuk teatralnych. Z formularza nominacyjnego: ‘Ewa to ekspertka sztuki dialogu.’
Elżbieta Vine
Kobieta, która pomaganie Polakom w Wielkiej Brytanii uczyniła swoją misją. Pracownik socjalny, pomysłodawczyni i założycielka Fundacji Pomocy Polakom w Wielkiej Brytanii (www.helpforpoles.org). Kobieta, która w ciągu 9 miesięcy od założenia Fundacji pomogła ponad 160 Polakom i ich rodzinom uporać się z najtrudniejszymi problemami: bezdomnością, przemocą domową, eksmisją, chorobą, utratą pracy i zasiłków. Kobieta, która zgromadziła wokół siebie ponad 50 wolontariuszy, motywując do działania i zarażając energią. Zawodowo pracująca w sektorze społecznym, dodatkowo jest Przewodniczącą Thurrock Eastern European Community Group, ktore dzięki niej prowadzi darmowe zajęcia z angielskiego. Działa w zarządzie Thurrock Racial Unity Support Taskgroup. Jej 4-letni synek, Alex, pierwszy raz pomagal mamie w wolontariacie, gdy mial 3 miesiące. Z formularza nominacyjnego: „Fundacji może być wiele, ale Pani Ela jest tylko jedna.”
Głos na Polkę roku w UK można oddać na stronie: http://krolestwopolek.eu/plebiscyt/finalistki
Źródło: krolestwopolek.eu