Podatek

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
    Posts
  • #7900

    Witam, zastanawiam się nad kilkoma rzeczami odnośnie podatku, który jest mi cotygodniowo podbierany z payslipa.
    2 lata temu byłem w UK i przepracowałem przez agencję jeden dzień 12h (niestety z powodów osobistych musiałem wrócić do Polski). Wtedy jeszcze nie myślałem, że kiedyś wrócę do UK no ale jak wiadomo życie składa się z niespodzianek. Także pierw trafiłem na ASOS, do pożaru było całkiem spoko, ale po pożarze zaczęły się schody, więc uciekłem do innej pracy. Po kilku prośbach otrzymałem P45 z ASOSu i dostarczyłem nowemu pracodawcy (również agencji), która przekazała te papiery dalej do revenue. Po dziś dzień (minął miesiąc) nic się nie zmieniło, mam cały czas pobierany podwójny tax na payslipie (od bodajże 11 tygodni) i teraz zastanawia mnie kilka kwestii. Czy brak podatku przysługuje tylko pierwszej pracy czy do danej kwoty i czy przypadkiem nie pobierają mi podatku nielegalnie z uwagi na wcześniej przepracowany jeden dzień? Chodzi tutaj o podstawową stawkę, bo że w każdym tygodniu są mi dłużni ponad 20 funtów to już wiem. Ktoś coś?

    #7901
    Female Shepard
    Participant

    Musisz jeszcze sam zadzwonić do Revenue i podać swój NIN, aby nie jechać na BR tax code. W ogóle byłeś w Job Centre w sprawie nadania NIN, bo nic nie wspominasz o tym w poście?

    #7908

    nin mam od pierwszego pobytu, w kazdej pracy byl podany

    #7909
    Urszula
    Participant

    Jaki masz kod podatkowy na payslipie?
    Podatek to 20% od Twoich zarobkow. Jest kwota zwolniona od podatku. Teraz jest to chyba 10tys, ale w zeszlym roku podatkowym bylo mniej. Czasami w pierwszej pracy dostajesz tak jak by zwrot podatku przy kazdej wyplacie. Ja tez tak mialam w pierwszej pracy. Mysle, ze to zalezy od pracodawcy. Jesli wydaje Ci sie, ze placisz za duzy podatek musisz zglosic sie do revenue. Jesli nadplaciles, rozliczasz sie i dostajesz zwrot.

    #7911

    Place na pewno zbyt duzy podatek. Chodzi o to, ze podobno do 10 tysiecy zarobku nie obowiazuje nas podatek. Teraz dodajac ten wyjazd sprzed 2 lat i te kilka miesiecy co tutaj jestem nie przekroczylem tej kwoty. Dodatkowo kod podatkowy mam 500l, bo revenue nie przetworzylo jeszcze informacji z P45 od poprzedniego pracodawcy, ewentualnie przetworzyło a ten drugi pdoatek naliczają mi sprzed 2 lat, czy to możliwe?

    #7912
    Urszula
    Participant

    Nie podobno 10 tys jest zwolnione, ale na pewno. Podatek jednak beda Ci odciagac od kazdej wyplaty. Jesli nie zarabiasz powyzej 31tys rocznie, to jest 20%.
    Mowisz, ze placisz za duzy, ale nie piszesz ile i jaki masz kod podatkowy.
    Zwrot CI sie nalezy, jesli zarobisz ponizej 10tys.
    Jesli uwazasz, ze masz zly kod podatkowy i za duzo placisz podatku, mozesz zapytac albo pracodawcy, albo isc do revenue.
    Polecam tez strone https://www.gov.uk/ Tam znajdziesz informacje na ten iw iele innych tematow.

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.