Bond – zabezpiecz swój depozyt.

Bond, czyli finansowe zabezpieczenie, jest pobierany przez wszystkie agencje mieszkaniowe i prywatnych landlordów w chwili podpisywania umowy.

Bond zostanie nam oddany w ciagu 14 dni od momentu rozwiazania umowy o ile mieszkanie nie zostało zniszczone.

Od 6 kwietnia 2007r. każdy finansowy depozyt (do Ł25 000 rocznie) chroniony jest przez rzadowy program Tenancy Deposit Protection. Nasz landlord lub agent nieruchomości ma 14 dni na zabezpieczenie depozytu. Musi także podać nam wszystkie informacje na temat:

Programem zajmuja sie 3 instytucje:

Jesli  nasz depozyt nie zostanie zabezpieczony  możemy zgłosić to do lokalnego sadu, który może nakazać zwrot depozytu lub jego zabezpieczenie. Jeśli mimo to depozyt nie zostanie zgłoszony do programu Tenancy Deposit Schemes sad może nakazać landlordowi badź agentowi oddać nam trzykrotna wartość depozytu.mieszkanie
Jeśli wyprowadzmy się i chcemy odzyskać wpłacony kilka miesięcy wcześniej depozyt sprawdzamy wraz z landlordem lub agentem stan miezkania. Jeśli obie strony stwierdz, że mieszkanie nie „ucierpiało” przez ten czas, możemy zgłosić sie po zwrot naszych pieniędzy. Obie strony musza być zgodne co do wysokości zwracanej kwoty.  Depozyt powinien być oddany w ciagu 14 dni.
Jeśli landlord badź agent nieruchomości nie zgadzaja się z nami co do wysokości zwracanego depozytu, istnieje darmowy serwis – Alternative Dispute Resolution (ADR) – który pomoże ocenić zaistniała sytuację i ustalić wysokość zwracanego depozytu.  Jeśli landlord nie zgadza się na takie rozwiazanie, sprawa automatycznie zostanie skierowana do ADR.