Artysto, pokaż się!

Polish Artists in London jest interdyscyplinarną organizacją non-profit tworzoną przez grupę zapalonych wolontariuszy, która ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów przeprowadzonych głównie w Londynie.

Kim jesteśmy? Fakty, fakty, fakty.

Polish Artists in London jest interdyscyplinarną organizacją non-profit tworzoną przez grupę zapalonych wolontariuszy, która ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów przeprowadzonych głównie w Londynie. Od samego początku organizacja ma ambicje stać się platformą kreatywnej wymiany pomysłów pomiędzy artystami polskiego pochodzenia działającymi w Wielkiej Brytanii, jak również artystami o innych korzeniach, otwartymi na współpracę i kolaborację w duchu idei PAiL. Zakres artystycznych zainteresowań naszej organizacji nie skupia się tylko na fotografii, teatrze, muzyce czy filmie, lecz stara się być szeroko otwarty na każdą formę wartościowej sztuki, tworzonej z głębokiej potrzeby i pasji.
Oficjalna rejestracja organizacji nastąpiła w kwietniu 2012 roku. Jej działalność jednak trwa nieprzerwanie od lipca roku ubiegłego.

Skąd się wzięliśmy? Na początku, jak zwykle, była sobie myśl i był sobie lipiec i znalazł się trzon…

Pewnego razu, za siedmioma fabrykami, za siedmioma biurowcami, była sobie Margot Przymierska. Zanim stała się pomysłodawczynią i założycielką PAiL, była całkiem zwykłą, znudzoną, mieszkającą gdzieś we wschodnim Londynie kobietą, której pasją jest teatr i aktorstwo. Smutna wtedy Margot nie miała nikogo, z kim mogłaby prowadzić interesuje rozmowy na temat spektakli, które oglądała z zapartym tchem. Nie miała też nikogo, z kim mogłaby kreatywnie współdziałać lub choć snuć plany artystycznej kolaboracji.
Zwykle w takich momentach pojawia się rycerz na białym koniu, książę, lub, jak w przypadku Margot pomysł na dodanie ogłoszenia na portalach internetowych, treść którego krzyczała dużą, rozpaczliwą czcionką: POSZUKUJĘ KREATYWNYCH LUDZI DO WSPÓŁPRACY!

I co dalej?

No i nikt się nie zgłosił, więc Margot zapomniała o pomyślę i do końca życia, zgorzkniała i smutna, pracowała jako barmanka w pubie „U rzeźnika”…
No dobrze, nie tak się to potoczyło. Zgłosiło się kilka osób i zaczęły się sesje spotkań przy „kawie i ciastku”. Tak oto, do Margot dołączyły Anna Kruczkowska oraz Irmina Jakubowska. Tak zatem powstał wspomniany powyżej trzon.

Czego dokonaliśmy do tej pory? Autochwalizm ważniejszych projektów..

Grudzień ubiegłego roku. Ulice, skwery, ciągnące się wzdłuż autostrad miliony Londyńskich drzew, wreszcie dachy okolicznych domów, niepokryte nawet jednym płatkiem śniegu, były świadkiem chyżego przebierania nogami przez Margot na premierę pierwszego spektaklu teatralnego wyprodukowanego w duchu idei i przez Polish Artists in London. Ten dobry duszek (znany przez niektórych jako Kacper) zaangażował w spektakl „Piosenki o wierze i poświęceniu”(tekst Przemka Wojcieszaka, w reżyserii spóźniającej się na premierę Margot) zespół wspaniałych, kreatywnych, profesjonalnych i w ogóle naj artystów. Legenda głosi, że projekt ten był pierwszą materializacją głównej idei PAiL: networking & collaboration. here & now.
Margot ledwie zdążyła. Swoje prawie spóźnienie nadrabiała ciągłym uśmiechem. Premiera się udała. Grono członków organizacji mocno się powiększyło. Wszyscy bawili się hucznie, lecz grzecznie do samego rana, a dnia kolejnego, wielu z nich napisało maila do na wpół jeszcze żywej jeszcze Margot o mniej więcej następującej treści: „Cześć, co robimy dalej? Jaki kolejny projekt? Chcemy działać!”
Dwa miesiące później niespodziewanie przyszedł luty. Kolaboracja londyńskich artystów, ich zapał i pomysłowość, doprowadziła PAiL do zorganizowania akcji „Artysto, pokaż się!”, skierowanej do artystów wschodzących, ugruntowanych oraz sympatyków sztuki. Przez jeden wieczór Jazz Cafe POSK stało się tętniącą życiem przestrzenią, w której można było zobaczyć wystawę zdjęć, projekty kostiumów, pokazy multimedialne, performensy poetyckie i wiele innych. Kacper współpracy i zaraźliwej kreatywności i tym razem towarzyszył zespołowi PAiL.

Jak PAiL świętował Euro 2012? Ostatnia przechwałka w tonie poważnym, suchym i zrównoważonym.

Podczas Euro 2012, Polish Artist in London zostało zaproszone do udziału w festiwalu promującym sztukę wschodnioeuropejską, oraz artystów z tego regionu. Organizatorem było centrum kulturalne RichMix. Przez 3 tygodnie jego trwania, PAiL prowadził stoisko sztuki Art Stall gdzie można było obejrzeć i kupić prace naszych artystów. Ponadto, odbył się przegląd twórczości naszych performerek, zatytułowany 'F*OFFs’, który obejmował zakres od tańca współczesnego po stand up comedy. Tu trzon PAiLu powiększył się o Gati Górską i Pawła Skawińskiego – artystów wizualnych o zamiłowaniach organizatorskich. To z ich inicjatywy PAiL miał okazję zaangażować się w The Spring project w Vauxhall, gdzie martwa przestrzeń została ożywiona przez sztukę z nano-projekacjami i muzyką na… żywo.

No dobrze. Na czym polega nasz sekret? Czyli jak działamy, co planujemy i gdzie w tym wszystkim znajdzie się Birmingham.

Nasza aktywność oraz organizacja opiera się w dużej mierze na portalu Facebook. Oczywiście, regularne spotkania w bardziej tradycyjny, niewirtualny sposób są kluczowe dla istnienia organizacji. To właśnie na takich spotkaniach urządzamy burzę mózgów, obmyślamy przyszłe projekty. Luźna atmosfera spotkań sprzyja rozmowom, wymianie pomysłów, które często zawiązują nowe kreatywne kolaboracje.
Otrzymujemy też sporo sygnałów od artystów spoza Londynu, którzy są zainteresowani uczestnictwem w Polish Artist in London, dlatego właśnie postanowiliśmy rozszerzyć swoją działalność i przeprowadzić akcję 'Artysto, pokaż się!’ w Birmingham i okolicach w najbliższych miesiącach. Wierzymy, że w West Midlands mieszka w rozproszeniu wielu wspaniałych, kreatywnych artystów. Akcja „Artysto, pokaż się!” będzie doskonałą okazją do ich odnalezienia, zwarcia szyków i wspólnego działania. Obecnie czekamy na zgłoszenia pod adresem work@pail.org.uk Już wkrótce planujemy szereg wydarzeń kulturalnych w Birmingham, Wolverhampton i Walsall.
Na tym etapie, do PAiL dołączył Daniel Piaszczyk, reżyser teatralny mieszkający w Birmingham, który podjął się organizacji oraz zbudowania PAiL w West Midlands.

Coś jeszcze?

Tymczasem w najbliższej przyszłości poza 'Artysto. Pokaż się!’ PAiL przygotowuje kolejny projekt teatralny, multi-dyscyplinarne wydarzenie muzyczno-wizualne, a także włączenie się w pracę z najmłodszymi. Chcemy by nasze działania miały wielopłaszczyznowy i szeroki zasięg. Tak jak promocja awangardowych artystów polskich jest jednym z naszych założeń, nie chcemy się zamykać jedynie w tej jednej kategorii. Czujemy ogromną potrzebę wpływania na integrację w wielokulturowej Wielkiej Brytanii. Chcemy się rozwijać artystycznie angażując się we współpracę z instytucjami brytyjskimi i polskimi, pokazać, że odbiorcą ciekawej sztuki jest każdy, bez względu na pochodzenie, wiek, czy wykonywany zawód. Wierzymy w spajającą i integrującą siłę sztuki.

No i koniecznie zobacz nas, polub, pośledź, napisz.

https://www.facebook.com/PolishArtistsInLondon

Twitter @PAiLCollective

hello@pail.org.uk

Zespół Polish Artists in London