31 stycznia mija termin składania zeznań podatkowych w formie elektronicznej

Do 31 stycznia jest czas na złożenie zeznania podatkowego za rok 2012/2013. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście trzeba się naprawdę pospieszyć.

 

Osoby pracujące na własny rachunek, ale także znajdujące się w innych określonych sytuacjach życiowych – np. otrzymujące zagraniczne dochody – mają obowiązek składania rocznego rozliczenia podatkowego w formie „Self Assessment tax return”.

Sprawdź, czy powinieneś składać zeznanie „Self Assessment tax return

Zeznanie składa się w formie papierowej albo elektronicznej (on-line).

Termin na złożenie zeznania papierowego mija 31 października roku, w którym skończył się dany rok podatkowy (a więc dla roku podatkowego 2012/2013, który skończył się w kwietniu 2013 r., minął 31 października 2013 r.) Do tego dnia zeznanie musi wpłynąć do HMRC. Jest kilka (ale naprawdę niewiele) wyjątków. Np. jeżeli dostałeś list z HMRC o konieczności wypełnienia zeznania po 31 lipca, wówczas termin wynosi 3 miesiące od daty listu. Tak naprawdę jednak już nawet i taki termin by upłynął. Jeżeli nie zdążyłeś z wersją papierową, możesz próbować jeszcze zdążyć złożyć zeznanie w formie elektronicznej. Trzeba się jednak naprawdę szybko za to zabrać, bo terminy gonią.

Rozliczenie elektroniczne należy złożyć do 31 stycznia, przy czym do tego dnia zeznanie powinno wpłynąć do HMRC. Wyjątkiem od zasady składania zeznania w formie elektronicznej do 31 stycznia 2014 r. jest przypadek, gdy po 31 października 2013 r. otrzymało się list z HMRC o konieczności sporządzenia zeznania. Wówczas termin na jego złożenie wynosi 3 miesiące od daty listu.

Aby złożyć zeznanie potrzebny jest numer Unique Taxpayer Reference (UTR) oraz kod pocztowy lub National Insurance Number. UTR dostaniesz dopiero po zarejestrowaniu się na stronie internetowej HMRC. Uwaga: Jeżeli składasz zeznanie pierwszy raz pamiętaj, że procedura ta wymaga zachowania paru terminów zależnych od HMRC, więc naprawdę nie warto zostawiać niczego na ostatnią chwilę, bo zwyczajnie można nie zdążyć.

Co się stanie, jeśli nie rozliczymy się na czas? Dostaniemy karę. W zależności od długości okresu zwłoki kwota kary będzie coraz wyższa. Za pierwszy dzień zapłacimy 100 funtów, następnie gdy zwłoka przeciągnie się, ale nie przekroczy 90 dni po 10 funtów za każdy dzień – łącznie do 900 funtów, w razie zaś dalszego zwlekania zostaną naliczone kolejne kwoty.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach internetowych HMRC dot. Self Assesment lub dzwoniąc na infolinię rozliczenia podatkowego (Self Assessment Helpline): tel.: 0300 200 3310. Linia czynna jest w dni robocze w godz. 8-20., w sobotę zaś w godz. 8-16.