Zadbaj o swoją kobiecość!

Odwiedź polskiego ginekologa w Wakefield!

Jak często należy robić cytologię i dlaczego warto?

Cytologia to technika diagnostyczna stosowana w ginekologii, pozwalająca na wczesne wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy. Metoda polega na pobraniu rozmazów i ich ocenie pod mikroskopem. Próbkę  pobiera lekarz lub położna za pomocą profesjonalnej szczoteczki. Nie wolno pobierać wymazu wacikami umieszczonymi na patyczku, szpatułką ani tym bardziej palcem. Jedynie szczoteczka pozwala na pobranie komórek nie tylko z tarczy szyjki macicy, ale także z jej kanału. I tylko takie badanie jest wiarygodne. Cytologia pozwala na wykrycie zmian, które w następstwie długotrwałego zakażenia HPV już zdążyły się rozwinąć i najczęściej wymagają leczenia. Wykrycie zmian przedrakowych – tzw. dysplazji szyjki macicy, nazywanej także CIN (śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy), a nawet wczesnych etapów raka, daje szansę całkowitego wyleczenia.

Badania cytologiczne warto robić co roku, a najrzadziej co trzy lata – korzystając także z bezpłatnego ogólnopolskiego programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Od marca 2013 można je również wykonać w Poldent – polskiej przychodni specjalistycznej w Wakefield (www.poldent.co.uk)

Niepokojące upławy – kiedy do lekarza?

Porady lekarza należy zasięgnąć jeżeli dochodzi do zmiany dotychczasowego charakteru wydzieliny. Zarówno w postaci zwiększenia obfitości, zmiany konsystencji, zabarwienia oraz pojawienia się niepokojącego zapachu upławów. Dodatkowo objawy takie jak gorączka, świąd sromu, zaczerwienienie, obrzęk okolic pochwy, bolesne stosunki mogą wskazywać na zakażenia.  Należy zgłosić się do ginekologa, jeżeli upławy mają krwisty charakter – może to wskazywać na zmiany o charakterze nowotworowym. Nie należy czekać, aż pojawią się dolegliwości bólowe – sam nieprzyjemny zapach może wskazywać na patologię. Prawidłowe upławy nigdy nie cuchną!

Czy jestem w ciąży? Odpowiedź może przynieść test ciążowy, należy go jednak wykonać prawidłowo i w odpowiednim czasie. Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy, aby jego wyniki były wiarygodne?

Wyniki testu ciążowego można uznać za wiarygodne jeśli spełnione są 2 podstawowe warunki.
Po pierwsze test ciążowy należy zrobić w odpowiednim terminie. Po drugie trzeba go przeprowadzić zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce.
Testy ciążowe są dostępne w aptekach i supermarketach. Wykrywają one obecność beta-hCG w moczu. Jest to hormon wytwarzany przez zarodek od chwili zagnieżdżania się w ścianie macicy. Jego stężenie  na początku ciąży jest niewielkie, ale sukcesywnie rośnie – podwaja się co drugi dzień do 3 miesiąca ciąży. Po tym czasie stopniowo się obniża. Z tego wynika, że test ciążowy można najwcześniej wykonać po implantacji jaja płodowego. Wcześniej przeprowadzane badania nie mają najmniejszego sensu. Nie mogą wykluczyć ani potwierdzić ciąży – ze względu na brak hCG wynik w obu sytuacjach będzie ujemny.

Polska przychodnia w Wakefield realizuje również dodatkowe badania USG i pełną diagnostykę dla wszystkich pacjentek z okolic Bradford, Leeds, York, Sheffield, Doncaster. Aby umówić się na wizytę u ginekologa wystarczy skontaktować się z recepcja pod numerem telefonu 01924387792 lub wysłać email na adres poldent@poldent.co.uk