Ubezpieczasz samochód w UK?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach samochodowych w UK. Poznaj odpowiedzi na podstawowe pytania.

Ubezpieczenie samochodu w UK

Na pytania odpowiada Pani Mirela Jelińska z firmy One Call Insurance w Doncaster.

1. Jaka różnica jest pomiędzy poszczególnymi rodzajami ubezpieczeń?

Third Party Only – ubezpieczenie tylko od odpowiedzialności cywilnej.

Third Party, Fire and Theft – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej + od pożaru i kradzieży.

Comprehensive – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej + od pożaru i kradzieży + od szkód powstałych na skutek wypadku spowodowanego z własnej winy.

2. Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia samochodu w UK?

Cena ubezpieczenia samochodowego jest wyliczana na podstwie wielu czynników. Ma to na celu jak najdokładniejsze oszacowanie stopnia ryzyka. Najbardzie istotne czynniki to:

– wiek kierowcy,

– doświadczenie i rodzaj prawa jazdy,

– dokładne parametry pojazdu,

– jak długo posiadacz polisy jest w UK,

– czy dodajemy dodatkowych kierowców,

– czy są zniżki za bezszkodową jazdę,

– gdzie samochód jest trzymany w nocy,

– adres zamieszkania,

– czy były wypadki lub roszczenia w ciągu ostatnich 5 lat.

3. Czy muszę rozwiązywać polisę ubezpieczeniową jeśli sprzedam samochód?

To zależy czy kierowca pozbywa się samochodu na dobre, czy tylko chwilowo i będzie chciał kupić drugi. W pierwszym przypadku oczywiście trzeba rozwiązać polisę, ale w drugim bardziej korzystne może okazać się po prostu zamrożenie polisy i zmiana na inny pojazd. Tu jednak trzeba zapytać o konkretną polisę, nie wszystkie mają funkcję zamrożenia. Polisy ubezpieczeniowe w Anglii mają bardzo indywidualny charakter i nie warto opierać własnych decyzji na podpowiedziach znajomych.

4. Czy zniżki z Polski są akceptowane w UK?

Tak, One Call Insurance akceptuje znizki z Polski, ale nasza oferta nieco się wówczas zawęża, gdyż nie wszystkie reprezentowane przez nas firmy wezmą je pod uwagę. Zawsze podamy Państwu wszystkie dostępne opcje, a decyzję podejmiecie sami. U nas macie jednak gwarancję, że nie rozmyślimy się po tygodniu i nie stwierdzimy, że jednak nie możemy zaakceptować Państwa zniżek. Poza tym negocjacje są ciągle w trakcie i na pewno coraz więcej firm współpracujących z nami będzie decydowało się na akceptacje polskich zniżek.

5. Co to jest Excess?

Excess, czyli wkład własny, jest to część szkody pokrywana przez posiadacza polisy z własnych środków. Excess występuje zawsze na polisach Third Party, Fire and Theft oraz Comprehensive (jeśli więc miałeś lub masz taką polisę i nic Ci o żadnym excessie nie wiadomo, oznacza to, że albo nie słuchałeś uważnie, albo po prostu konsultant nie powiedział Ci wszystkiego – ciekawe czego jeszcze się nie dowiedziałeś). Excess nie występuje na polisach Third Party Only.

6. Jak długo muszę czekać na wejście w życie polisy ubezpieczeniowej?

W One Call Insurance jesteśmy w stanie rozpocząć ubezpieczenie od zaraz. Jeśli jesteś w naszym biurze, od ręki otrzymasz wszystkie dokumenty. Natomiast przy telefonicznym zawieraniu polisy, dokumentację wysyłamy pocztą. Jednak ubezpieczony jesteś od zaraz i możesz prowadzić samochód bez obaw.

7. Czy przy ubezpieczeniu pełnym, Comprehensive, mój samochód będzie odholowany do warsztatu i czy otrzymam samochod zastępczy?

Wszystko jest sprawą indywidualną i należy takie szczegóły sprawdzić przy zawieraniu polisy. Jednak, z reguły przy ubezpieczeniu Comprehensive firma oferuje samochód zastępczy i zorganizowanie naprawy (łącznie z holowaniem). Chodzi tu jednak tylko o szkody powstałe w wyniku wypadku, nie awarię auta. W tym drugim przypadku, należałoby wykupić dodatkowe ubezpieczenie – Breakdown Cover.

8. Czy muszę wykupywać dodatkowe ubezpieczenie jadąc do Polski?

To zależy od tego, jaki rodzaj ubezpieczenia posiadasz – znów najlepiej zapytać o takie szczegóły przy zawieraniu polisy. W większości przypadków pełne ubezpieczenie daje ci prawo do korzystania z samochodu na terenie Unii Europejskiej przez około 90 dni. Niektóre z naszych firm wyznaczają jednak ograniczenia, np. jednorazowo możesz być poza granicami UK niedłużej niż 28 dni. Chociaż bezpłatne ubezpieczenie europejskie jest raczej standardem przy ubezpieczeniach Comprehensive, nie oznacza to, że na pewno nie jesteś do tego uprawniony przy ubezpieczeniu Third Party, Fire and Theft czy Third Party Only. Naprawdę zawsze należy to sprawdzić. Musimy też pamiętać, aby przed wyjazdem poinformować naszego ubezpieczyciela o terminie wyjazdu i planowanego powrotu.

9. Co robić w razie wypadku samochodowego?

Jeśli już ulegliśmy wypadkowi, to co powinniśmy w pierwszym rzędzie zrobić, żeby uniknąć późniejszych kłopotów z uzyskaniem odszkodowania. Szukać świadków, wzywać policję?

Najlepiej obie rzeczy szczegόlnie jeśli w wyniku wypadku ktoś doznał obrażen. Niezbędne jest uzyskanie danych osobowych I kontaktowych drugiej strony bioracej udzal w wypadku , numery rejestracyjne auta wraz z marka i modelem, dane miejsca zdarzenia (ulica,kod pocztowy ), dane ubezpieczenia jesli je posiadaja a takze zrobic zdjecia szkod chcby telefonem komorkowym ,jesli sa swiadkowie to imiona ,adresy I numer telefonow . Trzeba jak najszybciej zglosic zdarzenie w swojej firmie ubezpieczeniowej .Natomiast przy zakupie ubezpieczenia zalecam upewnic sie ze mamy w nim Legal Cover”co zapewni pokrycie kosztow reprezentacji prawnej (limit za szkode to £50 000).

10. Czy roweżysta potrzebuje ubezpieczenie?

Rowerzyści nie muszą być ubezpieczeni tak, jak kierowcy samochodów na przykład. Pewnie jednak mogą ubezpieczyć się dobrowolnie. Czy są to drogie ubezpieczenia i od czego zależy ich stawka.

Jesli chodzi o ubezpieczenia dobrowolne to zależy od okolicznosci od czego klient chce się uchronić

.Jesli rowerzysta chce uniknac sytuacji wylozenia z wlasnej kieszeni pieniedzy w razie szkody ze swojej winy , na przyklad kiedy potraci pieszego lub uszkodzi inny pojazd znajdujacy sie na jego drodze (najczesciej sa to zarysowania lub urwanie lusterka itp.) jak i szkody wlasne to polecam ubezpieczenie typu Personal Liability. Czesto jest ono wlaczone w Houshold Policy czyli przy ubezpieczeniu domow i mieszkan z ubezpieczeniem zawartosci (Contents ), lub mozna wykupic je osobno. Koszt zalezy glownie od wartosci roweru i miejsca zamieszkania ( sprawdzilam na swoim przykladzie na rower o wartosci do £3000, ubezpieczenie takie kosztowaloby mnie £130.00 na rok ).

Na wypadek obrazen mozna wykupic tez tak zwana ochrone zarobkow , ubezpieczony otrzyma rekompensate utraty zarobkow za czas jaki przebywal w szpitalu (musi to byc przynajmniej miesiac czasu ) oraz za czas pozniejszej rekonwalescencjii kiedy to nie byl zdolny wrocic do pracy.

Jednym z zwarunkow wykupienia takiego ubezpieczenmia jest posiadanie wlasnego lekarza od dwoch lat (tzw. GP-Genaral Paractitioner).


Inni piszą… Pytania i odpowiedzi

’Wczoraj mialem wypadek , kierowca jadacy z tylu jachal za szybko I uderzyl w tyl mojego samochodu. Na szczescie nic powaznego sie nie stalo mi ani pasazerom , ale chcialbym aby naprawiono mi samochod gdyz jest potrzebny mi do dojazdow do pracy.Place ubezpieczenie mam wazne MOT oraz oplacilem tax, ale nie wiem jak ubiegac sie o odszkodowanie I jak wyglada sprawa z odszkodowaniem?”

M.

Z tego co Pan opisal wynika ze byl to wypadek nie z Pana winy wiec jesli sprawca calego zdarzenia przyznal sie do spowodowania wypadku to jego ubezpieczalnia powinna poniesc koszty naprawy Pana samochodu, najwazniejsze aby jak najszybciej poinformowal Pan swoja firme ubezpieczeniowa o tym co sie stalo, aby pracownicy z dzialu roszczen mogli pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Dzwoniac do ubezpieczyciela najlepiej podac jak najwiecej detali na temat okolicznosci wypadku I na temat osoby odpowiedzalnej za wypadek, takich jak numer rejestracyjny pojazdu,imie I nazwisko sprwacy oraz jego adres ,numer telefonu ,detale ubezpieczenia. Najlepiej spisac tez detale kontaktowe niezaleznych swiadkow , jesli w czasie wypadku byl ktos w poblizu I widzal zdarzenie , to bedzie bardzo pomocne w razie sporu kto byl winien , gdyz nawet oczywiste dla nas zdarzenia , moga sprawiac trudnosci w orzeczeniu o winie.

Wazne aby sie upewnic ze posiada sie w takich przypadkach “Legal Cover” w swoim ubezpieczeniu.

Zazwyczaj jesli samochod nadaje sie do naprawy ,zostaje zabrany do warsztatu , a na czas naprawy auta otrzyma Pan od przeciwnej strony samochod zastepczy, lub tez mozna wnajac samochod na wlasna reke , pozniej zas ubiegac o zwrot kosztow.

Przeważnie jesli koszt naprawy auta przekroczy 60% wartosci samochodu , to uznaje sie ze nie oplaca sie tego robic I zostaje on oddany na zlom, klient natomiast dostanie rekompensate w wysokosci rynkowej warosci auta.

Trzeba sie przygotowac na to ze moze byc to dlugoterminowy proces , sprawa moze sie ciagnac od kilku tygodni do kilku miesiecy ,a nawet lat w przypadkach kiedy sa osoby ranne w wypadku.

Trzeba sie uzbroic w cierpliwosc ,nie wynika to z opieszlosci firm ubezpieczniowych , ale z procedur ktorych firmy musza sie trzymac, lub jesli sprawa konczy sie w sadzie gdy odpowiedzalny za wypadek nie przyznaje sie do winy.

’Sprzedalam samochod I chcialabym kupic nowy , czy moge zamrozic polise ubezpieczenia I wykupic nowa w innej firmie, oraz czy bede mogla uzyc moje znizki z zamrozonej polisy na nowym ubezpieczeniu aby placic mniejsze raty?’

W takim przypadku po pierwsze trzeba od razu poinformowac swojego ubezpieczyciela o sprzedazy pojazdu I spytac czy dana firma praktykuje w ogole opcje zamrazania polis , gdyz jest to rzadko spotykane.Zazwyczaj ubezpieczyciel moze poczekac pare tygodni do czasu zakupu nowego auta , wtedy wystarczy zamienic je na polisie, ale trzeba sie upewnic ze nowy samochod zostanie zaakceptowany . Wystarczy zadzwonic I zrobic symulacje zamiany , a dowie sie Pani czy moze to zrobic I czy bedzie sie to wiazalo ze zmiana ceny ubezpieczenia.

Natomiast jesli zamrozi Pani obecne ubezpieczenie to w nowej firmie bedzie trzeba dorabiac sie znizek od zera ,gdyz obecna ubezpieczalnia nie wystawi zaswiadzczenia No Claim Discount-o bezszkodowym przebiegu ubezpieczenia -dopoki polisa nie wygasnie.

’Posiadam skuter ,na ubezpieczeniu mam juz 2 lata znizek , czy moge je przeniesc na samochod?’

Niestety w UK nie mozna przeniesc znizek z pojazdow rolniczych np.traktorow, skuterow, czy motocykli na samochody osobowe.

Tylko znizki z samochodu mozna przeniesc na kolejny samochod, a z motocykla na motocykli.

Pozdrawiam

Mirela

’Kupilem ubezpieczenie po korzystnej cenie, wyslalem znizki z Polski do firmy ubezpieczeniowej , jednak nie unano ich I musze doplacic dwukrotnie wiecej do ubezpieczenia. Ubezpieczenie w Polsce bylo na mojego Tate a ja bylem dopisanym kierowca , na znizkach widnieje moje nazwisko ale tata wciaz jezdzi samochodem I uzywa ubezpieczenia. Firma twierdzi ze gdybym nie mial ubezpieczenia w Polsce to uznaliby mi te znizki. Nie wiem co robic.’

Witam

Znizki z Polski aby mogly byz uznane przez angielska ubezpieczlnie musza spalniac kilka warunkow.:

1)musza byc wystawione na Pana nazwisko

2)przetlumaczone na j.angielski

3)ubezpieczenie w Polsce musi byc wygasniete a przerwa od wygasniecia ostatniego ubezpieczenia nie moze byc dluzsza niz dwa lata

4)najlepiej aby byly wystawione w latach, moga byc to przedzialy czasowe z uwzglednieniem dat ewentualnych szkod na polisie.

Nie wszystkie firmy angielskie akceptuja znizki z Polski .

Jesli Pana ubezpieczyciel chce je uznac to moze Pan sprobowac odpisac sie od ubezpieczenia ojca I poprosic o zaswiadczenie o znizkach z uwzglednieniem tej daty .Trzeba to zrobic jak najszybciej ,I liczyc sie z tym ze do czasu dostarczenia dokumentu bedzie obowiazywala podwyzszona cena ubezpieczenia.. Jesli zrobi to Pan za pozno firma moze wcale nie uznac znizek , wiec w najgorszym wypadku bedzie mogl ich Pan uzyc przy odnowie ubezpieczenia w przyszlym roku.

’Witam , mam pytanie odnosnie ubezpieczenia samochodu , czy macie moze takie ubezpieczenie na ktorym mozna jezdzic wszystkimi samochodami na przyklad,na przyklad samochodem kolegi?’

Dziekuje za emaila , jesli chodzi o jazde innymi samochodami osobowymi do celow prywatnych ,nie wszystkie firmy je oferuja wiec trzeba sie upewnic czy widnieje ono na certyfikacie ubezpieczenia .

Warunki sa nastepujace::

-jest to dodatek do ubezpieczenia ktory firmy zazwyczaj daja gratis

-nie wolno codziennie dojeżdżać do pracy pożyczonym samochodem

-prawo kierowania innym samochodem przysluguje tylko I wylacznie wlascicielowi polisy , nie przysluguje natomiast dodanym kierowcom na polisie

-mozna kierowac tylko autem ubezpieczonym , za zgoda wlasciciela

-w czasie jazdy czyims autem obowiazuje tylko Third Part Only Cover –czyli podstawowe OC, niezalaznie od poziomu wlasnego ubezpieczenia

-samochodu tego nie wolno uzywac do celow biznesowych,zarobkowych na przyklad dowozic ludzi do pracy.,

-w razie wypadku z winy osoby kierujacej , odszkodowanie dla osob trzecich przewaznie wyplaca ubezpieczyciel wlasciciela pojazdu,(taka jest ogolna umowa miedzy firmami ubezpieczeniowymi)

-prawo to otrzymuja tylko kierowcy ktorzy ukonczyli 25 lat.

’Czy ubezpieczajac sie w UKmusze wymienic prawo jazdy na angielskie I czy ma to wplyw na cene ubezpieczenia?’

Niektore firmy moga sobie zastrzegac, ze ubezpiecza tylko osoby ktore posiadaja prawo jazdy Full UK , zazwyczaj jednak nie ma takiego wymogu.

Dobrze jest jednak zamowic “Counter Part “z DVLA czyli dokument na punkty karne , wtedy w razie wykroczenia sprawa nie skonczy sie wysoka grzywna lub sadem , wystarczy zaplacic kare I punkty karne zostana wpisane na document.

Polecam jednak wymiane prawa jazdy osobom ktore chca zostac w Wielkiej Brytanii na stale, gdyz jest to jeden z dokumentow torzsamosci , ktory jest uznawany we wszystkich urzedach I bankach itp.

Jesli chodzi o ceny ubezpieczen to dla wiekszosci firm nie ma roznicy miedzy europejskim a angielskim prawem jazdy , w niektorych firmach jest to do ok £70.00 znizki za prawo jazdy wymienione na Ful UK Driving Licence

’Mąz ma ubezpieczenie na siebie , a ja jestem dodana jako drugi kierowca, czy kiedy maz pojedzie na wakacje do Polski , bede mogla zalatwic tu na miejscu za niego sprawe z ubezpieczeniem w razie wypadku. I czy za pare lat jak kupimy drugi samochod bede miala jakies znizki?’

Moze Pani jak najbardziej rozmawiac w imieniu meza , jednak dzwoniac do firmy musi Pani przejsc przez szereg pytan w zwiazku z ochrona danych osobowych .Jesli nie przejdzie Pani pomyslnie przez ten wstep do rozmowy to doradca nie moze rozmawiac na temat polisy meza.

Jesli chodzi o drugie pytanie to generalnie tylko pierwszy kierowca –wlasciciel polisy zarabia znizki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. Niektore firmy potwierdzaja znizki dla drugiego kierowcy , ale niewiele takich firm jest obecnie na rynku brytyjskim.

’Chce kupic samochod I zjechac nim do Polski za kilka dni ,wiem ze musze kupic ubezpieczenia ,ale czy mozna je wykupic tylko na kilka dni?’

Jak najbardziej mozna wykupic ubezpieczenia krotkoterminowe tzw. “Temporary Cover”. Moze ono trwac od 1 do maksymalnie 28 dni.Moze je wykupic tylko osoba posiadajaca pelne prawo jazdy europejskie lub angielskie. Trzeba tez miec ukonczone 25 lat. Osoby mlodsze lub posiadajace Provisional Licence nie moga wykupic takiego ubezpieczenia.

Temporary Cover na terenie UK ma przewaznie forme Full Comprehensive czyli najwyzszy poziom w angielskich ubezpieczeniach podobny do polskiego AC, natomiast jesli wyjezdzamy za granice , to zwykle po jej przekroczeniu pozostaje juz podstawowe OC czyli Third Party Only. Wykupujac takie ubezpieczenie trzeba sie upewnic ze zawiera European Cover , czyli ze jest wazne w innych krajach Europy.

Placi sie za nie jednorazowo , nie licza sie tu znizki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. Po wygasnieciu takiego ubezpieczenia nie mozna od razu wykupic drugiego TPC na ten sam samochod , jest to mozliwe dopiero po kilku tygodniach.

’Witam , mam pytanie odnosnie “Excess-u” ,czy jesli mam ubezpieczenie Comprehensive” z calkowitym excesem £200.00 to czy w razie wypadku z mojej winy uderze w inny samochod ale nie musze naprawiac swojego , to czy I tak place Excess?’

Nie kazdy do konca rozumie jak dziala Excess.

Jesli ubezpieczenie nie bylo zawierane na jakichs specjalnych warunkach , to Excess dotyczy nas tylko w przypadku wyplaty odszkodowania z wlasnego ubezpieczenia dla siebie. Czyli w przypadku podanym przez Pana, nie bedzie trzeba placic Excessu .

Excess jest to wklad wlasny w szkodach wypadkowych , w razie kradziezy, pozaru ,wandalizmu lub w razie wymiany szyby.

W razie kradziezy na przyklad wyglada to tak ze otrzymujemy odszkodowanie pomniejszone o Excess. Na przyklad jesli wartosc auta w dniu kradziezy wynosi £1000 a exces od kradziezy wynosi £200 to dostaniemy £800 odszkodowania.

Excess mozna podwyzszyc dodajac do Excesu obowiazkowego –.“Compulsory Excess”- tak zwany “Voluntary Excess” czyli dodatkowa dobrowolna sume do ktorej bedziemy pokrywac wyzej wymienione szkody sami. Dzieki temu obnizymy cene ubezpieczenie, czyli im wyzszy calkowity wklad wlasny tym nizsza cena. Jesli ktos ma wysoki wklad wlasny obowiazkowy , to zwykle za dodatkowa oplata mozna go wykupic, usluga ta nazywa sie “Exces Protector”

Podsumowujac jesli chcemy miec dobre ubezpieczenie na korzystnych dla nas warunkach , to im mniejszy Excess tym lepiej.Jesli zas jest odwrotnie I szukamy najtanszego ubezpieczenia to warto podwyzszyc Excess I dzieki temu uzyskac tansze ubezpieczenie.

’Witam już kilka krotnie natknąłem się na pański artykuł o zasadach ubezpieczenia auta w UK i jest on bardzo interesujący i pomocny,aczkolwiek mam jedno małe pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi w artykule.Mianowicie ostatnio za ubezpieczenie mojego auta zapłaciłem ok 30/40 % więcej niż za ubiegły rok i pomyślałem ze to za sprawa ogólnej podwyżki na składkę ubezpieczeniowa,lecz miałem mały incydent otóż moje auto zostało uszkodzone przez inny pojazd w czasie postoju,sprawca podał mi niezbędne informacje odnośnie swojego ubezpieczyciela a ja od jego firmy zażądałem naprawy auta,auto zostało naprawione i wszystko było OK.Natomiast nasuwa mi się pytanie czy owy incydent który mi się przytrafił mógł mieć wpływ na wysokość składki?dodam ze mam ok 8 lat bezszkodowej jazdy w tym ok 4 w UK.

Proszę o pana komentarz do tej zagadki,z góry serdecznie dziękuję .’

Jesli chodzi o roszczenie na polisie o ktorym Pan wspomnial to jesli sprawa juz jest zakonczona , to zdarzenie to nie powinno miec wplywu na cene ubezpieczenia. Z tego co Pan napisal tak wlasnie wynika , jesli wypadek byl nie z Pana winy I druga osoba przyznala sie do winy oraz przeciwna firma ubezpieczeniowa zaplacila Panu odszkodowanie lub naprawila samochod a Pana ubezpieczalnia nie poniosla z tego powodu zadnych kosztow to tak wlasnie powinno byc.

W przypadku jednak jesli sprawa nadal jest w toku , na przyklad Pana ubezpieczyciel zaplacil za szkody I dalej sadzi sie z przeciwna strona to moze to miec wplyw na cene do czasu zakonczenia sprawy miedzy firmami.

Tak samo jesli sprawa zakonczyla sie z wynikiem 50/50 to tez jest to zaliczane przez obie strony jako “Fault Claim” I mogloby to miec wplyw na cene ubezpieczenia gdyz utracilby Pan czesc znizek o ile nie wykupil Pan ochrony znizek przy zawarciu ubezpieczenia.

Czyli generalnie jesli wciaz ma Pan 8 lat znizek za bezszkodowa jazde przy czym nie byly one chronione „Protected „, to oznacza to ze wypadek byl zaliczony jako Non Fault czyli nie z Pana winy , a zwyzka w ubezpieczeniu wynika z podwyzek cen , oraz mozliwe ze Pana samochod lub adres wszedl tez w grupe wiekszego ryzyka wedle ubezpieczycieli.

Wystarczy ze kilka osob z Pana adresu mialo szkode I zglosilo ja w firmie ,to przewaznie taki kod pocztowy klasyfikuje sie do grupy wyzszego ryzyka. Czasami tez zdaza sie ze znizki ktore zarabiamy nie nadazaja za podwyzkami w cenach ubezpieczen w wyniku czego koszty zamiast malec I tak ida w gore.

’Szukam ubezpieczyciela, ktory honoruje znizki z PL. Problemem w moim przypadku moze byc, to ze obecny ubezpieczyciel chce zlikwidowac moja polise, ze wzgledu na podane falszywe dane, chodzi tu o dlugosc przebywania w UK. Chcialbym powiedziec, ze to nie ja podalem te nieprawidlowe dane, tylko kolega od ktorego kupilem auto. Ubezpieczyciel powiedzial, ze jezeli nie wyjasni sie sytuacja, to od 25 stycznia umowa zostanie skasowana’

Jesli chodzi o Pana sprawe to nie da sie wiele zrobic jesli chodzi o obecnego ubezpieczyciela , moze Pan do nich zadzwonic I spytac czy mogliby zostawic polise gdyz moze wystarczyloby uaktualnic dane u nich oraz poniesc koszt gdyz stawka na pewno bedzie wieksza poniewaz im krotszy okres pobytu w UK tym  drozsza cena .

Niektore firmy wymagaja aby ubezpieczony mial na przyklad  przynajmniej 3-letni okres rezydencjii w Uk , niestety takich firm nie da sie przekonac aby ubezpieczaly klientow jesli bedzie inaczej , procedury sa tu scisle przestrzegane.

Jedyne co moze Pan zrobic to ubezpieczyc auto w innej firmie z dniem kansalacjii , i podac juz prawidlowe dane , jesli bylo to nieswiadome wprowadzenie ubezpieczyciela w blad to nie powinien Pan miec z tym problemu , moze Pan zadzwonic do nas pod numer 01302554018 a nasi doradcy moga sprawdzic ceny ubezpieczen dla Pana.

Musi Pan wiedziec ze przepisy mowia iz  nawet w takim przypadku jesli Pan nie wiedzial ze kolega wpisal zle dane , to po uzyskaniu dokuimentacjii ubezpieczenia trzeba sprawdzic czy dane sie zgadzaja , i jesli cos jest nie tak , akazdy drobiazg moze byc istotny , trzeba skontaktowac sie z firma i poprawic zle dane , na przyklad ilosc mill przejezdzanych w ciagu roku, lub stan licznika auta. Wszystkie te dane sa istotne , jesli firma dopatrzy sie nieprawidlowosci to ma prawo uniewaznic polise i moze niepokryc szkod w razie wypadku.

Mirela Jelińska, One Call Insurance