Huczne otwarcie nowej galerii sztuki współczesnej w Wakefield

THE CALDER – nowa orwarcie nowej galerii już w czwartek 29 sierpnia – zapraszamy!

W galerii The Hepworth Wakefield trwają ostatnie przygotowania do otwarcia pod koniec sierpnia nowej olbrzymiej przestrzeni ekspozycyjnej. 600 m2 na parterze dziewiętnastowiecznego włókienniczego młyna (the Caddies Wainwright Mill) rozszerzy ofertę Galerii i przyczyni się do rozwoju brzegów rzeki Calder. Projekt jest finansowany przez Urząd miasta Wakefield, który jest właścicielem zarówno budynku, jak i terenów położonych wokół Galerii.

Simon Wallis, Dyrektor The Hepworth Wakefield: “Jesteśmy zachwyceni możliwością stworzenia nowej, inspirującej przestrzeni w historycznym budynku. Da nam to szanse uzupełnienia i wzmocnienia naszej oferty przez prezentacje uznanych artystów, performansy, wydarzenia artystyczne i edukacyjne.  Wtłoczy to nową energię w teren, na którym się znajdujemy i wspomoże regenerację brzegów rzeki Calder i wyjątkowych historycznych młynów.  Wystawy i program artystyczny dadzą nam wyjątkową szansę na rozwój współpracy i interakcji z mieszkańcami, czego efektem będzie zdobycie nowej publiczności.

The Hepworth Wakefield zaprasza wszystkich 29 Sierpnia na przyjęcie z okazji otwarcia swojej nowej galerii, która nosić będzie taką samą nazwę, jak rzeka nad którą się znajduje – The Calder. Otwarty dla wszystkich wieczór bezpłatnych atrakcji rozpoczyna się o godzinie 19.00 i potrwa do późna. Bedzie można obejrzeć nową wystawę Rogera Hiornsa Untitled, ale będzie to także ostatnia szansa na zobaczenie wystaw Williama Scotta  and Haroon Mirza w głównej galerii The Hepworth Wakefield (ta galeria, jej sklep i bar będą otwarte tego wieczora do godziny 21.00).

Na inaugurację nowej przestrzeni wybrało młodego, ale już uznanego międzynarodowo brytyjskiego artystę Rogera Hiornsa, który w 2009 roku był nominowany do Nagrody Turnera. Wystawa zawierać będzie, po raz pierwszy prezentowane wspólnie, dzieła powstałe na początku kariery artysty oraz nowe, powstałe specjalnie na zamówienie The Hepworth Wakefield.

Tematem prac Hiornsa jest rytuał i zachowanie. Artysta sugeruje nowy rodzaj rytuałów, których celem jest ponowne połączenie ludzkiego ciała z obiektami i architekturą, która go otacza. Hiorns wybrał współczesne przedmioty, z którymi nie czujemy związków i łączy je z czymś zasadniczym – działaniem, ludzkim ciałem i poczuciem współczesnego obrządku. Artysta wzbogaca doświadczenie i znaczenie swoich młodzieńczych prac łącząc je z brzmieniem Katedry z Wakefield. Tłem wystawy będą transmitowane z Katedry do Galerii stłumione dźwięki kroków, chrząkań, próby choru, muzyki organowej i celebracji religijnych. Mają nas inspirować do refleksji o wierze, tożsamości, przeżyciu estetycznym, wspólnocie, tradycji i re-inwencji. (Uwaga – elementem wystawy jest udział nagich modeli, osoby poniżej 18 roku życia muszą przebywać w towarzystwie osób dorosłych).

Oficjalnie nowa Galeria – The Calder – zostanie otwarta dla publiczności w piątek 30 sierpnia. Bedzie to kolejny krok to wzmocnienia wizerunku Wakefield jako miasta o znaczącej pozycji w świecie kultury i potwierdzenie zaangażowania Urzędu miasta w regeneracje nabrzeża.

The Calder będzie otwarta we wtorki I środy od 12 do 18.00, czwartki i piątki od 12 do 21.00, soboty i niedziele od 12 do 18.00. Będzie zamknięta w poniedziałki (z wyjątkiem świąt państwowych i wakacji szkolnych).

Wstęp do The Hepworth Wakefield i do The Calder jest bezpłatny.

Więcej informacji na temat nowej przestrzeni, wystaw, wydarzeń artystycznych i działań edukacyjnych dla rodzin można znaleźć na stronie www.hepworthwakefield.org.