Cała Polonia czyta dzieciom… w Hull!

Polska Sobotnia Szkoła przy St Mary’s College podjęła wyzwanie i postanowiła zaangażować się w promocję czytelnictwa wśród Polonii w Wielkiej Brytanii.

 

20 minut dziennie. Codziennie!

Nikt nie rodzi się czytelnikiem! Czytelnika trzeba wychować, ucząc go obcowania z lekturą przez codzienne głośne czytanie. Wydaje się to banalne i oczywiste, jednak wielu z nas usprawiedliwia się brakiem czasu, zmęczeniem lub brakiem zainteresowania. Niejednokrotnie wykorzystujemy filmy, Internet czy gry komputerowe, aby zorganizować naszym pociechom wolny czas. My w tym pędzie pierzemy, gotujemy i zajmujemy się swoimi sprawami.

Fundacja ABCXXI od kilku lat prowadzi akcję Cała Polonia Czyta Dzieciom, celem której jest przekonanie rodziców i dzieci mieszkających poza granicami kraju do stałego kontaktu z książką. Program „All of Europe Reads to Kids” ma umożliwić wymianę doświadczeń przez osoby i instytucje, które prowadzą lub chcą rozpocząć kampanie czytania dzieciom w swoich krajach.

Polska Sobotnia Szkoła przy St Mary’s College podjęła wyzwanie i postanowiła zaangażować się w promocję czytelnictwa wśród Polonii w Wielkiej Brytanii. Już 21 września o godz. 11.30 zapraszamy rodziców i opiekunów mieszkających w Yorkshire na darmowe warsztaty zatytułowane Wychowanie przez czytanie, podczas których będziemy się zastanawiać jak uczyć dzieci czytać; jak zachęcać je do czytania; jak dobierać lektury do wieku dziecka; kiedy zacząć/kiedy skończyć głośne czytanie dziecku; jaki wpływ ma to na rozwój dziecka; jakie są zalety głośnego czytania dziecku; prawdy i mity o czytaniu, itp.

Kolejna impreza czytelnicza, podczas której będziemy gościć wspaniałego pisarza Pawła Beręsewicza, autora książek dla dzieci i młodzieży, odbędzie się 5 października o godz. 10.30. W programie gry i zabawy z książką, konkursy oraz warsztaty językowe. Zapraszamy wszystkie dzieci z Hull i okolic na dzień pełen niezapomnianych wrażeń. Zachęcamy uczesników małych, większych i tych największych do przebrania się w kostium swojego ulubionego bohatera książkowego.

Więcej informacji oraz aktualizacje na temat planowanych imprez znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.polskasobotniaszkolahull.co.uk lub na Facebooku

Pytania proszę kierować do mlitwin@staff.st-marys.hull.sch.uk