Brytyjska policja przeprasza rodzinę zamordowanej 15-letniej Polki

Policja przyznaje, że tragedii można było zapobiec.

 

 

Służby policyjne przesłały oficjalne przeprosiny rodzinie zamordowanej na tle seksualnym 15-letniej Zuzanny Zommer. Gdyby zadziałały sprawniej, być może do morderstwa by nie doszło.

Przeprosiny przesłali przedstawiciele West Yorkshire Police, Humberside Police oraz Leeds Safeguarding Children Board. To skutek kontroli działania brytyjskich służb. Wyniki wskazały na liczne zaniedbania w pracy i współpracy służb odpowiedzialnych za ochronę przed przestępcami seksualnymi.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w tej sprawie można było działać lepiej i skuteczniej. Bardzo żałujemy, że doszło do zaniedbań i braku wykonania pewnych bardzo istotnych czynności – tłumaczy Jane Held, przewodnicząca Leeds Safeguarding Children Board.

Do tragedii doszło w 2007 roku w Leeds. 15-letnia Zuzanna Zommer pod nieobecność rodziców wpuściła do domu 40-letniego sąsiada Michaela Clarka. Ten brutalnie zgwałcił i zabił dziewczynkę.

Jak się okazało mężczyzna, który przeprowadził się do Leeds był wielokrotnie notowany przez policję za przestępstwa na tle seksualnym. Ale policja nie poinformowała miejscowych służb o tym, że groźny przestępca seksualny pojawił się na ich terenie.

Jak się okazuje jedną z przyczyn problemów był wadliwie działający system komputerowy zawierający bazy danych przestępców seksualnych. Jak tłumaczą przedstawiciele West Yorkshire Police w miesiąc po tragedii system zadziałał już prawidłowo.

 

Źródło: emito.net